Baron von Plastik

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa     

 

Baron'un Zeka ve Bilgi Testi

 

Sizler için bir test hazırladım. Şu kadın dergilerinde yayınlananlar  türünden. Bilgilerinizi sınayın... Sınamak istemiyorsanız doğru cevapları okuyup öğrenerek çevrenizdekileri etkileyebilirsiniz.  

Önünüzde iki seçenek olacak, ya “ulan adama bak, böyle abuk sabuk  şeyleri bile biliyor ise kim bilir kadın vücudu hakkında bilgisi ne  kadar derindir” diye düşündürtüp şanslarınız artacak .  Ya da “ay  Çağla  çocuk kafayı yemiş, ondan çok hoşlanıyordum, ama  nelerle uğraşıyor, bundan bi b.k olmaz, deliii” dedirtip moron durumuna düşeceksiniz. Haydi hayırlısı !  

1. Ünlü Caz orkestrası  şefi  “Binbaşı” Glenn Miller Grubunun  Paris’te vereceği konserlerin ön hazırlıkları için 15 Aralık 1944  günü kötü havada Güney  İngilteredeki bir havaalanından havalanır. Manş Denizi üzerinde uçak, mürettebatı ve Glenn Miller  kaybolurlar. Enkaz ile ilgili hiçbir iz bulunamaz.  Müzik dünyasının bu ünlü ismini o gün taşıyan uçak  aşağıdakilerden hangisidir?

a)     UC-64A  Norseman

b)     PB4Y      Privateer

c)      HE 111H

d)     Handley Page Hampden

e)     F104  Starfigher (oha!)

2. II. Dünya  Savaşı sırasında  Alman Hava Kuvvetlerinin ünlü isimlerinden General Adof Galland savaştan sonra bir süre “boşta gezenin boş kalfalığı” yaptı.  Sonra bir “tanıdığın” vasıtası ile bir ülkenin hava kuvvetlerinin jet modernizasyon ve eğitiminde yer aldı. Kimdi bu “tanıdık” ve işe girdiği hava kuvveti ? 

a)     Hindistan Hava Kuvvetleri – Sir J.J.”Jonny” Jonhson

b)     Burma Hava Kuvvetleri – Angelina Jolie

c)     Arjantin Hava Kuvvetleri – Kurt Tank

d)     Mısır Hava Kuvvetleri – Eduard Neumann

e)     Yugoslav Hava Kuvvetleri – J.B. Tito

 

3. II. Dünya  Savaşı sırasında  Alman Hava Kuvvetlerinin as pilotlarından “Afrika Yıldızı” Hans Joachim Marseille  bir film yıldızı kadar yakışıklı, içkici ve zampara fakat bir o kadar da usta bir pilottu. Akıl almaz nişancılık ve pilotluk yeteneği ile 1 eylül 1942 günü, 17 adet İngiliz Hava Kuvvetleri uçağı düşürdü. Bir günde düşürülen uçak sayısına ait bu  rekor yalnızca bir pilot tarafından – 18 olarak – Sovyet cephesinde kırıldı. Kimdi bu pilot ?

a)     Hermann Goering

b)     Yıldırım Akbulut  

c)     Cilalı İbo

d)     Harpo Marx

e)     Emil Lang 

4. Hava savaşı ya da daha özel tabiriyle “it dalaşı-dogfight”  iki uçağın birbirinin arkasına geçip iki puan alması temeline  dayanır,  yani kim daha dar bir daire içinde dönerse diğerinin kuyruğuna yapışır vs,vs., Dar dönüş iyi, hoş olmakla birlikte kedinin de kuyruğunu fazla çekmemek gerekir. Uçağın limitlerini zorlayacak kadar dar dönüşler kontrol kaybına sebep olabilir. II. Dünya  Savaşı sırasında Amerikan Hava Kuvvetlerinin as pilotlarından birisi yaşamını böyle kaybetti. Bu pilotu  ve içinde şansını çok zorladığı uçağı bilin bakalım..

a)     Richard J. Bong  - P38 Lightning

b)     Joseph McGuire  - P38 Lightning

c)     Francis Gabreski - P47Thunderbolt

d)     Clint Eastwood    - F15 Eagle

e)     Robin Olds          - P51 Mustang

 

Alman Hava Kuvvetleri avcı uçaklarından sorumlu General Adolf Galland’ın Hermann Goering ile düştüğü fikir ayrılıkları sonucu  görevden alınması, General Adolf Galland tarafından kurulan en ünlü jet avcı filosunun doğuşuna sebep oldu. (Jagdverband 44, Jv44)  O’na  bu iznin verilmesinin sebebi kendini öldüreceğinden emin olunmasıydı. Savaşın son aylarında gerçekleşen bu olay, inanılması zor, ancak macera filmlerinde rastlanacak türden pilotları bir araya getirdi. Filoya atanan veya gönüllü olarak katılan pilotlar arasında iki albay, bir yarbay, 5 binbaşı ve 2 yüzbaşı vardı[1] (Filo komutanınızın da 103 hava zaferi sahibi bir General olduğunu unutmayın !) 

Pek çok pilot  hastane ve dinlenme evlerinden toplandığı için Filoya şaka yollu “uçan senatoryum” da deniyordu. Pilotların hemen hepsi Alman Ordusundaki en yüksek nişan ve madalyaların sahibiydi. Öyle ki, bu filoya atanmak için en az bir “Şövalye Haçı”nız olması gerektiği söyleniyordu. Filo savaşın son günlerine kadar görevini sürdürdü, Kullanılan uçak Messerchmitt  262 ‘nin güvenilmez motorları, yedek parça sıkıntısı, yakıt yetersizliği, kalkış pistlerinin sürekli hasar görmesi gibi nedenler bu değerli pilotların bir kısmının savaşın son günlerinde akılsızca  ölümüne sebep olduysa da, savaş sonrası yıllarda bu  girişim, içinde yer alanlara  dünya çapında bir ün kazandırdı. Esas jet filosunu kalkış ve inişlerde korunmakla görevli, kanat altları hava alanını koruyan uçak savar bataryaları tarafından tanınması için kırmızı ve beyaz renklere boyalı “Papağan Birliği” uçakları olan Focke Wulf Fw190D'ler de modelciler tarafından sıklıkla yapılan, sevilen popüler konulardan biri oldular.

Neyse, gelelim sorumuza :  

5. 18 Nisan 1945 günü, savaşın bitmesine birkaç hafta kala   JV44 üssünden 3 Me 262 havalanmak üzereydi. (Bu üç pilotun toplam hava zaferi en az 581 olarak hesaplanmaktadır). Kalkıştan hemen önce  ME 262’lerden birinin sol iniş takımı pistteki bomba kraterlerinden birine girdi ve motorları yere sürünen uçak alev alıp patladı. Yüzünde ciddi yanıklarla uçaktan kurtulan ve savaştan sonra yeniden kurulan Alman Hava Kuvvetlerinde önemli görevlerde bulunan bu pilot kimdi?

a)     Erbo Graf  Von Kageneck

b)     Johannes Steinhoff

c)     Walter Nowotny

d)     Opel Von Volkswagenstein

e)     Sadettin Teksoy

 

Madem  gevezeliği  Alman Hava Kuvvetleri aslarından yapıyoruz, alın  bir tane daha... İşte hodri, işte meydan !

6. Albay  Hermann Graf 221 hava zaferi ile yeryüzünde en çok uçak düşüren 9. kişidir.  2 Ekim 1942 de 200. zafere ilk ulaşan pilot ünvanına da sahip Hermann Graf  aynı zamanda ünlü bir futbol oyuncusuydu. Savaş başlamadan önce oynadığı  son takımını biliyor musunuz ?

     a)     Verder Weremem

     b)     Muhafız Gücü

     c)     Dinamo Berlin

     d)     Dortmund İdman Yurdu

     e)     Bayern Münih

 

Havada bin bir türlü cambazlık yapan bu adamların yaşamları nasıl son bulmuş olabilir sizce?  Bilginizi sınayın, bedava !

7. Gelmiş geçmiş en başarılı gece avcısı Heinz-Wolfgang Schnaufer 114’ü dört motorlu olmak üzere toplam 121 uçak düşürmüş ve Hitler tarafından Şövalye Haçına Pırlantalar nişanı ile onurlandırılmıştı. Bu parlak havacının yaşamının nasıl son bulduğunu biliyor musunuz ?

 a) 19 Kasım 1944 gecesi İngiliz Hava Kuvvetleri'ne ait bir Mosquito av uçakları tarafından düşürülerek...

b) Bir propaganda gezisi sırasında kötü hava şartlarında Paderborn hava alanına inmeye çalışırken yüksek gerilim hatlarına çarparak...   

c) 1983 de  eşi ile birlikte araba kazasında...

d) 1950'de Fransa'da üstü açık arabası ile giderken, boş oksijen tüpleri yüklü bir kamyonla çarpışıp, kamyondaki tüplerin altında ezilerek...

e) 1950'de Almanya'da “Hockenheimring” yarış pistinde yarış sırasında...

 


Cevaplar :  

  1. a) UC64A Norseman

 

  1. c) Arjantin Hava Kuvvetleri – Kurt Tank. Gen. Galland  İngilizlerce esir alındıktan sonra 1947'de özgürlüğüne kavuştu. 1948'de ünlü Fw190 avcı uçağının tasarımcısı Kurt Tank aracılığı ile Arjantin Hava Kuvvetleri  ile üçer yıllık  iki  anlaşmanın ardından 1954'de kendisine, savaş sonrası Alman Hava Kuvvetlerinin  Komutanlığı teklif edilmesi üzerine  Almanya’ya döndü. Fakat bu öneri gerçekleşmedi ve komutanlığa Gen. Josef Kammhuber atandı.

 

  1. e) Emil Lang , Alman Hava Kuvvetleri'nin en başarılı pilotlarından biriydi. Av pilotlarının yaş ortalaması dikkate alındığında oldukça “yaşlıydı” (1942 de  52. av filosunda katıldığında 33 yaşındaydı) Fakat  bu, eski Luftansa pilotunun, bir günde 18,  üç hafta gibi bir sürede 72 uçak   düşürmesine engel olmadı. 3 Eylül 1944'de Fransa üzerinde Amerikan P47 Thunderbolt avcı uçakları ile çarpışırken öldüğünde 173 hava zaferi sahibiydi.

 

  1. b) Joseph McGuire  - P38 Lightning,

Meraklısına Not : Richard J. Bong savaştan sonra Lockeed Şirketi'nde test pilotu oldu ve P-80 Shooting Star Jet uçağı denemeleri sırasında öldü. Robin Olds savaştan sağ çıkıp, Vietnam Savaşı'nda da “General Robin Olds” olarak   bir miktar uçak düşürdü. Francis Gabreski Kore Savaşı'na albay olarak katıldı ve uçak düşürmeye devam etti.

 

  1. b) Johannes Steinhoff,

Meraklısına Not :  Opel Von Volkswagenstein, kullanılmış araba işine girdi. Sadettin Teksoy şansını medya dünyasında denemeyi tercih etti. Walter Nowotny Me 262  ile uçarken, 7 Kasım 1944 de üssünün yakınlarında Amerikan avcı uçakları tarafından düşürüldü. Erbo Graf Von Kageneck 24 Aralık 1941 de bir İngiliz Hurricane’i tarafından düşürüldü. Napoli’de bir hastanede öldüğünde 67 hava zaferi sahibiydi.

 

  1. f) Hiçbiri

Meraklısına Not : Ya, uğraşmayın böyle abuk sabuk şeylerle, ne bileyim ben, yok hangi takımda oynamış, yok kaç numara ayakkabı giyermiş, size ne be ?

 

7. d) 1950 de Fransa'da üstü açık arabası ile giderken, boş oksijen   tüpleri yüklü bir kamyonla çarpışıp, kamyondaki tüplerin altında ezilerek...

Meraklısına Not :  Elektrik tellerine yazılan Albay Helmut Lent, Schaufer’in ardından 105’i gece 8’i gündüz 113 hava zaferine sahip en başarılı 2. gece avcısı idi. 1983'te Almanya'da otoyol kazasında ölen pilot ise Gerhard Barkhorn'du. 301 hava zaferi sahibi bu pilot, savaştan sonra Alman Hava Kuvvetleri'nin gelişiminde önemli rol oynadı. Araba Yarışı sırasında ölen Theodor Weissenberger  ise 208 hava zaferi ile en çok uçak düşüren pilot sıralamasında 11. sırada yer almaktadır.

© 2005

 


 

[1] Rütbe sırasıyla ilk sekiz pilot toplam  1112 müttefik uçağı düşürmüşler ! Gen. Galland 103,  Alb. Lützow 110, Alb. Steinhoff 176,  Yarb. Bär 221, Binb. Barkhorn 301, Binb. Hohagen 56, Binb. Schnell 72, Binb. Herget 73. Bu toplama Yüzbaşı Krupinsky’nin 197 zaferi dahil değil !

 

 
Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.