GALERİ - Luftwaffe

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

Messerschmitt Me-109G6 (Fantastik)
Hasegawa 1/32
Özkan Türker

 

Messerschmitt 109 tayyaresinin her versiyonunun yapıldığını düşünüp biraz farklılık olsun diyerek fantastik bir boyama planı hoşumuza gitti. Nejat Çuhadaroğlu'nun getirdiği Pepe Moreno'nun çizdiği Joe's Air Force adlı çizgi romanındaki fantastik   bir Luftwaffe asının uçağı hoş göründü. Nejat illa ki bunu yapalım diyince yapacak bir şey kalmadı(çünkü model ona aitti ) . Kitaptaki 109 tipleri pek birbiri ile alakalı olmamakla birlikte genel olarak G-6 'nın hatlarını taşıyor.

Modelin yapımı konusunda anlatacak çok fazla bir şey yok. Hasegawa oturmuş makul ve mantıklı bir model tasarlamış. Sorunlu ,oturmayan yeri yok. Macun filan gerekmedi. Bazı kit kritikçileri ve perçin sayıcıları şurası yanlış,burası doğru değil dese de bugüne kadar yapılmış en mantıklı 1/32 model budur sanırım.

 

Modelin genel montajından sonra klasik RLM 74/75/76  boyama paternine göre modeli boyadım.  RLM 74/75  renkleri Gunze Sangyo olarak kullandım. RLM76 ise göz kararı Tamiya renkleri ile hazırladım :  %50 XF-23  +  %40 XF-2 + %10 X-18 . Daha sonra burun kısmında en açık renk olan beyazı boyadım. Bunun üzerine kitaptaki resimleri referans alarak 0.3 kurşun kalemle deseni çizdim. Gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra desen üzerine şeffaf film maskesi (Frisket film) yapıştırdım ve filmin üzerine deseni çizdim. Cam üzerinde yeni X-11 maket bıçağı ile deseni dikkatli bir şekilde keserek hazırladım. Patern olarak maske filmi ve bolca Tamiya bant kullanıp burnun  siyah , kırmızı ve sarı  kısımlarını boyadım. Çok ince fırça ile boyanın kaçtığı yerleri (ne kadar dikkat edilse de bazı yerlerde taşma olmuş) düzelttim.Modelin  üzerindeki bütün çıkartmalar kutudan çıkan orjinal çıkartmalardır. Sadece gövdedeki sarı & numaray yine maske filmi kullanarak boyadım.

Boyama işleminin tamamlanmasından sonra eksik kalan aksesuarları yerleştirip ,yağlı boya ve metalik kuru fırça eskitmelerini yaparak modeli tamamladım.

Bu modelin yapımı sırasında dolapta sırasını bekleyen Revell'in eski kalıp 1/32 lik 109'u da nasibini aldı. Şimdi o da tezgahta ve o da başka bir fantazinin kurbanı olmak üzere bekliyor.

 

Özkan Türker © 2003

 
Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.