GALERİ

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

 Messerschmitt Bf-109G6 “Sarı 5”
 Hasegawa1/32 
 Tolga Ülgür
 

Gustav üçlemesinin sonuncu elemanı Bf-109G6  “Sarı 5”.

Hava zaten sıcak, çok bunalmazsanız üçlemenin diğer elemanlarını hatırlatayım

http://www.ozkanturker.com/Galeri/109g6red8/index.htm

ve

http://www.ozkanturker.com/Galeri/109g10b12/index.htm

Bu tayyarenin Chris Wauchoup tarafından Revell kiti kullanılarak bitirilmiş modelini görmüştüm. Pek hoşuma gitmişti. Sürekli şişip genişleyen o meşhur listeme üst sıralardan giriş yapması zor olmadı.  Oldukça renkli bir tayyare. Birçok parçası sonradan değiştirildiğinden farklı renk ve paternleri bünyesinde barındırmakta. Evet evet bunu yapasım dirsek boyunu aşıverdi.

Bu G6 genel itibariyle geç dönem renklere sahip. Lakin motor kaportası ve sağ kanadın değiştirilmiş olduğu kolayca belli oluyor. Burundaki motor kaportasının tamamı RLM76 ya boyanmış ve RLM81 ile RLM83 iri benekler ilave edilmiş. Başka bir 109'dan aşırılmış olma ihtimali yüksek.

Ayrıca sol kanat ile gövdenin kamuflaj renkleri bütünlük ve devamlılık arz ederken, sağ kanadın ise erken dönem renklere ve paterne sahip olduğu görülüyor.

Yapım öncesi ve yapım esnasında Anders Hjörtsberg ile renkler ve patern konusunda detaylı istişarelerde bulundum. Göndermiş olduğu referans resimler ve aktardığı bilgiler ışığında kafamda paterni netleştirdim. Ortaya çıkan sonuç, Chris in bitirdiğinden biraz daha farklı oldu.

Söz konusu tayyare Müttefikler tarafından 1945 Mayısında Kassel'deki Henschel Havacılık Motor tesislerinde terkedilmiş olarak bulunmuş olan Bf-109G6 Sarı 5. İnternet ortamında çok rastlanan tek resim (renkli) dışında pek başka referans yoktu. Son zamanlarda gün ışığına yeni çıkmış bir iki resim daha bulunmuş durumda. Buralardaki tamamlayıcı bilgiler faydalı oldu.

Kullandığım baz model, geç dönem kuyruk ve Erla Haube kanopisi nedeniyle, Hasegawa nın 1/32 Bf 109G14 kiti.

Alışkanlık ve hatta iflah olmaz bir bağımlılık olduğu üzere kokpit içerisinde yine MDC setini kullandım.

Kokpit ile ilgili birkaç resim aşağıda yer almakta: Bunlarla dingildeyelim..

   
   

Yatay dengeleyiciler de bir tür bağımlılık yaratan Master Detail'den.

Modelin boyanmasına gelirsek.

Kullanılan akrilikler her zaman ki gibi Gunzeninkiler. Sol kanadın çıplak metal rengi Alclad marifetiyle yapıldı. Üst yüzeylerde kullanılan renkler RLM81 ve RLM83 . Burada Gunze'nin RLM81'ini çok az kahverengiye yaklaştırarak bir parça kontrastı arttırmaya çalıştım.

Sağ kanadın erken dönem bir 109 dan aşırıldığı anlaşılıyor. Alt yüzeyler RLM76  iken üst yüzeyler RLM75/74 renginde.

   

Gövde üst kısımları RLM81 ve RLM83 renginde.

Yan ve alt kısımlar ise savaşın son döneminde sıkça görüldüğü gibi bir tür astar olan ve savaştan çok sonra gayri resmi olarak RLM84  ya da RLM99 olarak adlandırılan RAF sky duck egg green tadındaki renge boyandı. Benekler RLM81/83 olarak uygulandı.

Daha yukarıda belirttiğim gibi motor kaportası komple RLM76'ya boyandıktan sonra benekleri yapıldı.

 Dekalleri uygularken sarı 5 rakamını elimde mevcut olan Eagle Cals'un 32-080 nolu setinden aşırdım. Bu set içerisinde yer alan W.Nr 130287 nin “sarı 5” rakamı benimkine acaip derecede uygun görünüyordu. Aşırdım ; sonra da “kandırıldım be abi” ayaklarına yattım. İnandı moronlar..

Diğer milli işaretleri yedek kutusundaki muhtelif artıklardan karşıladım.

Bitişe yakın olmazsa olmaz modifikasyonlara yöneldim.

Kutudan çıkan egzostlar Quickboost' un elemanları ile değiştirildi.

Barracudacast'ın rezin tekerlekleri kullanıldı

Pervane ve paller de Barracudacast'tan temin edildiler.

Anten telinin çekilmesi, kanopinin ve pitotun takılmasıyla proje sona erdi. İstatistiki olarak artık bir süre Bf-109 yapmamam beklenebilir. Amma önce bir etrafımıza bakalım. Şizofreninin normalleştiği bir laboratuvar ortamında her şey beklenmeli.

Yaz sıcağının da yardımıyla ergenleşen bir cinnet ile ikinci bir üçleme bile mümkün..

 

Mutlu Modeller

Tolga ÜLGÜR

Haziran ortası 2016

     

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.