GALERİ - Türk Havacılığı

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

 
Bell AH-1W Cobra
MRC 1/35
ÖzkanTürker

 

 

Türk Askeri Havacılığı modelleri yapanlar için veya ilgi duyanlar için helikopterler arasında en çok ilgiyi gören helikopterler sanırım Cobralar oluşturuyor . Italeri'de 1/72 ve 1/48 modelleri olmasına rağmen MRC ' nin 1/35 ölçekli  modeli hem daha çok göz dolduruyor hem de diorama açısından daha şanslı bir ölçek .

Her ne kadar MRC 'nin helikopter modelleri çok güzel olsalar da bu modellere ait  "yapmama kılavuzları" nın hikmetini bir türlü çözebilmiş değilim . Yapım kılavuzlarındaki çizimleri takip ederek modeli yapmanız neredeyse imkansız . Yazılı kısımları da iyice okuduktan sonra diğer referans çizim ve fotograf kaynaklarına başvuracaksınız Eğer böyle bir şansınız yoksa işiniz zor. Neyseki şanslıymışım her nasıl oldu ise zamanın birinde yayınlanmış bir Bell AH-1W broşürü elimdeydi ve birtakım detayları buradan çıkarabildim . Ayrıca Savunma ve Havacılık dergilerinin muhtelif sayılarındaki fotograflar da yararlı oldu .

Yapım kılavuzundaki aksiliklere rağmen modelin montajı çok zor değil . Kokpite ait az miktardaki bilgi ile biraz detay çalışabildim. Motor bölümüne ait kaynaklar daha iyi durumda olduğundan burada detay biraz daha zengin

Motor kaportasındaki basamak,motorun ön ve arkasındaki bölmeler , kablolar,borular hepsi daha sonradan ilave edilen parçalar . Ama motoru kapalı yapmak istiyorsanız hiç sorun yok, kapaklar yerine bayağı iyi oturuyor .

 

Boyama paterni Amerikan Cobra'ları ile büyük benzerlik gösteriyor sanırım onlardaki gri yerine bizde toprak sarısı boyandı . Onun haricinde başka bir değişiklik göremedim . Fotograflara bakıldığında Cobra'ların üzerindeki toprak sarısının diğer helikopter ve uçaklarda kullanılan toprak rengi ile aynı olmadığını gördüm ancak bu tonda bir boya bulamadığım için karışım yaptım . Humbrol 7 ve 118 numaralı boyalarla bu rengin biraz açığını elde ettim (yağlı boya kirletmesi sonunda renk tam istediğim tona döndü) . Yeşil olarak Model Master dan uygun bir renk bulabildim . Siyah (yada gri?) için ise yine çok az sarı ile kirletilmiş Testors siyah iş gördü. Elimdeki fotograflar (1990 da çekilmiş) servis yazılarının orjinal olduğunu gösteriyor yani kutudan çıkan çıkarmaları olduğu gibi kullanabiliyoruz . Türk Kara Kuvvetleri yazısı ile kuyruk numarası ise trasfer kuru harflerle tek tek yazıldı.

Eksoz boyamasında akrilik mavi ve kırmızıyı metalik zemin üstüne duman şeklinde atarak meneviş görünümü verdim . Eksoz kirletmesi siyah diğer kirletmeler "burnt amber" yağlı boya ile yapıldı.

Helikopteri silah yüksüz olarak göstermek istediğimden podlarda da değişiklik ve ilaveler yaparak silah yükünden arındırdım. Ama kit içinden çıkan malzeme ile oldukça fazla  mühimmat  elde edilebilir !!

 

 

Özkan Türker © 2001

 

 
Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.