GALERİ- Luftwaffe

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

Focke Wulf Fw-189
MPM 1/48
Özkan Türker

 

MPM'in çıkarttığı bir seri short-run (az miktarda üretim) tarzındaki Luftwaffe kitlerinden biri olan Fw-189 ilginç yapısı ile her zaman ilgi çekmiştir. Luftwaffe tarafından aktif olarak keşif-irtibat görevlerinde kullanılan bu uçak çok değişik cephelerde kullanıldığı için boyama paterni olarak de bayağı bir zenginlik söz konusu . Kit 30 dolar gibi yüksek bir fiyata satılmasına rağmen detay ve kalıp temizliği açısından yeterli değil . Çok yumuşak , kolay eriyen ve şekillenen bir plastiğe sahip olmasına rağmen gövde içinde el motoru ile traşlanıp temizlenmesi gereken bir yığın çapak ve fazlalık vardı. Bütün endişelerime rağmen kitin montajı oldukça rahat bir biçimde çıktı ancak bütün yüzeylerin çok ince zımpara ile (1000-1200 gibi) temizlenmesi gerekti  çünkü bütün yüzeyler pürüzlüydü.

Bu arada Fw-189 gibi çift kuyruklu uçakların düzgün olması için mutlaka bir tezgah üzerinde gönye ile yapıştırılıp kuruyana kadar sabitlenmesini tavsiye ederim ,aksi taktirde çok kolay çarpılabilir.  Bir seri tesviye macun ve zımpara işlemlerinden sonra model boyaya hazır hale geldi . Tabii akvaryum ! gibi bir camı olduğu için kokpitin bütün montaj ve boyama işlemleri bittikten sonra yerine yapıştırılıp maskelenmesi epeyce uzun ve zahmetli bir iş. Bu arada bunlar yetmiyormuş gibi bütün flapları da keserek indirerek modele biraz değişik bir hava vermek iyi oldu.

Boyama şekli olarak Doğu Cephesinin kış sezonunu   seçtim . Burada temel prensip olarak  splinter kamuflaj üzerine atılan beyaz kar kamuflajı uygulanmıştır. Modelde de aynı yöntemle önce RLM65/70/71   splinter kamuflaj boyandıktan sonra çıkartmalar yapıştırılıp parlak vernik  atıldı. Bunun üzerine ise mat beyaz dumanlama yapıldı ve yer yer ince zımpara ile zımparalanarak alttaki renklerin belli olmasını sağladım . Bunun üzerine de yağlı boya ve toz pastel ile eskitme yaptım. Bu arada modelin üzerindeki detaylar çok ince ve yer yer silik olduğundan bunların tekrar çizilmesi gerekti.

Özkan Türker © 2001

 
Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.