GALERİ

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

Hawker Hurricane Mk.IIC
Revell 1/32
Özkan Türker
 

İkinci Dünya Savaşı'nın klasik İngiliz avcı uçaklarından Hurricane Mk.I av görevlerinde yeterliliğini kaybetmeye başladığında yer saldırı ve bombardıman görevlerinde kullanılmak üzere değişiklikler yapılarak Mk.II geliştirildi. Daha güçlü motor ve takviye edilmiş kanat yapısına sahip Mk.II'ler böylece kanatlarında daha güçlü silah ve bomba taşıma kabiliyeti kazandırıldı. Farklı tiplerde 14.500'den fazla üretilmiş olan Hurricane savaş boyunca birçok cephede ve farklı hava kuvvetinde kullanıldı.

Savaşın başlangıcı ile birlikte her iki tarafında Türkiye'yi kendi saflarında savaşa sokma konusunda yoğun istekleri oldu. Türkiye ise hiçbir şekilde katılmayı uygun görmediği bu savaşa katılmamak için her iki taraftan da yüklü miktarda askeri malzeme desteği talep etmişti. Bu talepleri hiçbir zaman karşılanmamış olsa da Müttefikler tarafından zaman zaman ikna edici olması düşünülerek beklentileri karşılamayan yardımlar yapılmıştı. Hurricane Mk.IIB ve C'ler de bu tarz bir program dahilinde Türkiye'ye 1943 yılı  içinde verilmeye başlanmıştır. Ancak zamanın yayınlarında konu mankeni olarak boy gösteren Hurricane'lerin savaş yorgunu olması ve kırım/arıza çokluğu nedeniyle ancak 1948 yılına kadar kullanılabilmiş ve daha sonra yine savaş yorgunu P-47D Thunderbolt'larla değiştirilmiştir. Model Merzifon'da bulunan 4. Alay'ın Birinci Bölüğüne ait uçaktır.

Model :

Şahsi kolleksiyonum için hatırlamadığım bir zaman diliminde e-bay'den temin ettiğim kit ilgisizliğimin kurbanı olmak üzere iken isteksiz de olsa kutudan-vitrine operasyonum çerçevesinde tezgah üstüne kuruldu. Kit Revell'in çıkardığı Mk.I modeli üzerinde "tek taşla kuş katliamı yapalım" düşüncesiyle yaptığı birtakım "oynama"lar marifetiyle üretilmiş bir kit. Mk.1 modelinin 70'lerin başında üretildiğini düşünürsek Mk.II modeli için de artık "eski" tarz bir model olduğunu söylemek yanlış olmayacak sanırım. Kanadın tamamını ve gövdenin yarısını  kaplayan ahtapot vantuzlarını anımsatan kabartma perçinleri, kabaca tasvir edilmiş detay ve parçalar ile kısacası günümüz beklenti ve standartlarının çok gerisinde kalmış bir konserveden bahsediyorum. Ama ne yazık ki bugün için bile bu ölçekte tropik filtreli bir Hurricane yapabilmek için başka seçeneğiniz yok. PCM tarafından çıkarılan Mk.I dışında halen model üreticilerinin ilgisiz bıraktığı bir mecra şu Hörikeyngiller !

Adet edindiğim üzere kit ve uçak üzerine yaptığım araştırmalarda modelin aslında Mk.I ile Mk.II arasında sıkışmış bir "şey" olduğu ortaya çıktı. Modelin hakkını vererek Mk.II yapabilmeniz için en başta kanadın üzerinde gerçekleşmesi gereken ciddi panel farklılıkları mevcut. Revell sadece Hispano topları için yuvaları ilave edip Mk.I kanat detayları ile oynamadan bırakmış. Hal böyle olunca gerekli düzeltmelerin yapılabilmesi için bütün kanat detayının silinip Mk.II için tekrar panellerin çizilmesi gerekli oldu.

 

Gövde üzerindeki değişiklik ise daha vahim: Mk.II'de daha farklı bir motor kullanıldığından burun kısmında birazcık uzama ve yeni bir form verilmesi gerekiyor. Burada iki seçeneğiniz olabilir : Ya oturup bu düzeltmeyi becerebiliyorsanız kendininiz yapacaksınız ya da Warbird'ün çıkardığı düzeltme setini temin edeceksiniz. Bu set için talep edilen ücret ikinci seçeneği hemen elemenize sebep olacaktır sanırım. Ne ise konuya dönecek olursak ben gövde üzerindeki düzeltmeyi görmezden gelmeyi tercih ettim. Bu modeli ortaya çıkarmak için zaten fazlasıyla zaman harcayacağım için gövdenin olduğu gibi bırakılmasına oy birliği ile karar verildi. Gönül çarkı durmadan daha mantıklı bir modelle tanışma fırsatı bulursam bunu da mahallenin çocuklarına hediye ederim onlar da kaldırım taşına kafa atmış Hörikeyn diyaroması olarak değerlendirir.

Bütün kanat detayı ve gövdenin metal bölümündeki kabarcık detayları tamamen sildim (bu tayyarenin gövde gerisi ve dümenler bez kaplamadır; belki eskitirken filan dikkat edilir diye söylüyorum, aman dıraybıraş metal eskitme filan eylemeyin!). Pilot mahalli ise evlere şenlik bir detaya sahip. Çek-yat modeli koltuk ve paneller gerçeği ile oldukça alakasız bir görünüm sergilediği için bunlarla hemen vedalaşıp bol miktarda plastik çubuk,levha ile gerçeğine benzer bir kokpit oluşturdum (bu aşamalar buharlaşan harddiskte kaldığı için görsel olarak ispat edemeyeceğim özür dilerim). Pilot sandalyesini ise Hasegawa'nın  Spitfire kitinden alarak  Eduard kemerler ile süsledim.

Kanat panelleri eldeki çizimlere göre tekrar çizildikten sonra astar/boya aşamasına geçtim. Çöl kamuflajı için klasik olarak Gunze Sangyo Dark Earth ve Middle Stone , Azure Blue olarak da Floquil tercih edildi. Milliyet işaretleri ve gövdedeki numaralar maskelenerek boyandı. Dikey dümen üzerindeki ay-yıldız için Turkuaz Dekal setinden faydalandım.

Modeli tamamlamaya yaklaşırken ön siperlik camının yetersiz olduğunu farkettim. Yapıştırıp geçilemeyecek  kadar kötü duran bu parça yerine uygun ölçüdeki cam formunun kalıbını hazırlayıp asetat malzemeden vaku-form marifetiyle yeni siperliği yaptım. Çok mükemmel olmasa da orjinal parçaya beş basar diyebilirim. Camı yine kalıp üzerinde kesip yerine alıştırdıktan sonra epoxy yapıştırıcı ile yerine sabitledim. Çerçeve detaylarını maskeleme bantı ile yaptıktan sonra boya işlerini tamamladım

Modelin zımparalanması sonucunda yok olan perçinler için bir şey yapmayı düşünmedim ancak metal panelleri sabitlemeye yarayan klipslerin yokluğu modelde biraz eksiklik hissi verdi. Bu detay için uygun çaptaki bir enjektör iğnesinin kesip yaptığım zımba ile boyanmış zemine baskı yaparak detayları tekrar yerlerine iade etmiş oldum.

Modeli sonlandırmaya doğru giderek geri kalan detayları toparlamaya başladım. Kakalak ekzostları çöpe atarak bunların yerine Hasegawa Spitfire ekzostlarını kullandım, sanırım görsel olarak bir farkları yok. Kit içinden çıkan Hispano toplar da yenisi ile değiştirilmesi gerekecek kadar kötüler ama tercih edebileceğim bu tip metal namlu henüz imal edilmedi. O yüzden kitten çıkanları biraz adam edip geçici olarak yapıştırdım. Ola ki daha mantıklısı çıkar veya elde yapacak zamanı bulurum o zaman değiştireceğim, söz! Geriye kalan basamak ( o da elde imal edildi), anten , iniş takımları, pervane ,dikiz aynası gibi detayların ilave ile model hiç olmazsa bir fikir verebilecek hale gelip vitrindeki yerini almaya hak kazandı.

İyi modeller

Özkan Türker © Ağustos 2011

 

 

 

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.