GALERİ

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

Supermarine Spitfire Mk XII
Tamiya 1/48 (Paragon ve Airwaves set)
Tolga Ülgür

 

Kısa Tarihçe

İkinci Dünya savaşı başlangıcından ,savaşın sonuna kadar ,hatta savaş sonrasında oldukça çok sayıda versiyonu üretilen Spitfire'ları kabaca iki kategoride inceleyebiliriz.

            -1  Merlin Motorlu spitfire lar (Mk 1 den Mk 9 a kadar ,ayrıca Packard motorlu Mk 16 ları da bu gruba dahil edebiliriz )

            -2  Griffon motorlu spitfire lar.(Mk 12 ,Mk 14, Mk 18, Mk 19, Mk 21, Mk 22, Mk 24 den oluşan son dönem ve savaş sonrası modeller.)

Buradan da anlaşılacağı üzere Spitfire Mk 12 üretilen ilk Griffon motorlu versiyondur.

Mk 12 ler temel olarak standard  Mk V-VIII gövdesi  üzerinden  sivri uçlu kuyruk dümeni (pointed rudder)  kullanılarak geliştirildiler.Kanatlar ise Mk 9 lardaki "C" tipi kanatların küt uçlu (clipped) olanlarıydı. Bu modelle birlikte pervane dönüş yönü motor değişikliğine paralel olarak  daha önceki modellerdekinin aksine saat dönüş yönü olarak değişmiştir.

Mk 12 ler Ocak 1943 den itibaren RAF ın  41 ve 91 inci filolarında sadece Britanya da  kullanılmışlardır .Modeli yapılan" EB-B  MB 882"  1944 yılı boyunca Lt Donald Smith tarafından uçurulmuş  41 inci  filoya ait uçaktır.

 

Yapım

Model üreticileri ne yazık ki ne 1/48 ölçekte ne de 1/32 ölçekte birkaç istisna dışında son dönem Spitfire'lara ilgi göstermemiş durumdalar.İstisna olarak sayabileceklerimizi şöyle özetleyebiliriz:

             - Academy Spitfire Mk 14 c  ve Mk 14 e --1/48 ölçek

            - Airfix Spitfire Mk 22 ve Mk 24 -1/48 ölçek

            - Ayrıca Airfix in Seafire olarak Mk 46 ve 47 si 1/48 ölçek

Bunlardan Airfix kitleri ortalama Airfix kalitesinin çok üzerinde son derece başarılı çalışmalar.Academy nin kitleri ise kalıp ve oturma olarak gayet iyi olmasına karsın özellıkle burun kısmında ciddi form hataları ile dolu ve bu uçağın modelini hakkıyla yapmak isteyenleri şu an piyasada bulunmayan düzeltme setlerini aramak zorunda bırakıyor.(Daco vs gibi)

Buradan anlaşılacağı üzere piyasada 1/48 ölçekli spitfire mk.12 bulunmuyor. Piyasadan temin edilecek conversion set ler ile 1/48 Mk 12 yapmak için iki seçenek mevcut :

            - Birincisi Tamiya nın Mk Vb modeli baz alınarak şu an üretimden kalkmış olan Paragon un değiştirme setini kullanmak.

                - İkincisi ise Airfix ın Mk V kitini Airwaves in seti ile kullanmak.

 

 

Ben Tamiya nın güzelliklerinden faydalanmak için birincisini seçtim. Tamiya nın Mk Vb kitinde doğal olarak  Spitfire ın "B" tipi kanatları mevcut.  Mk 12 lerde Mk 9 lardaki "C"tipi kanatlar kullanılmıştır.Bu nedenle ya mevcut kanatların panel yapısını ve silahlıklarını  yeniden scriber ile oluşturmak ya da paraya kıyıp Airwaves in Tamiya için üretilmiş leziz "C" kanat setini almak gerekiyor.Ben paraya kıymayı tercih ettim. Pişman değilim çok güzeller.   Özetleyecek olursak bu projede kullanılan kit ve setler :

            1- Öncelikle baz model olarak  1/48 Tamiya spitfire mk V

            2- Paragon Mk 12  resin conversion set

            3- Airwaves  resin "C" wings

Tüm başlangıç iştahıma rağmen proje oldukça  yavaş  ilerledi..Başlangıç klasik olarak kokpit ile yapıldı.Kokpitte Eduard ın "RAF late style" kemerleri kullanıldı

 

 

           Daha  sonra:

  • Gövde parçalarının burun kısımları cowling hizasından kesilerek resin parcaların yapıştırılmasına uygun hale getirildi.

  • Paragon un burun kısımları yerlerine monte edıldı.

  • Gövdenin arka kısımlarında bazı paneller iptal edilerek yeniden açıldı .

  • Arka teker yuvası kesilerek acıldı kapaklar yerleştirildi .

  • Kuyruk dümeni  kesilerek paragon un sivri uçlu dümenine yer açıldı.

Resin kanatların gövdeye montajının  ardından kutudan çıkan orijınal alt kanadın orta kısmı (karnı) kesilerek ayrıldı ve gövdenin altına yapıştırıldı.Burada biraz tesviye gerekiyor, burayı yaparken sıkılıp başka modellere yöneldim bir süreliğine.Sıkıntım hafifleyince geri döndüm tesviyeye...

 

Montaj sonrası son rötuşları takiben  boyanmaya hazır hale geldi.Bunca kesme biçmeye rağmen yine de pek fazla macun kullanılmadı.Ancak Paragon un setinden çıkan pervane palalarından birinde koca bir delik oluşu ve haliyle bunun kapatılmaya çalışılması bir hayli rahatsızlık yarattı. Boya olarak alışıldığı üzere Tamiya ve gunze akriliklerini kullandım ..Alt kısımlarda  medium sea grey , üst kısımlarda  ıse RAF Dark green ve  ocean grey renklerini  kullanmak suretiyle  klasik RAF üçlemesi uygulandı.

Çıkartmalar tamamen kutu dışından temin edildiler. Kod numaraları vs zaten mecburi öyle kullanılacaktı ancak forslar ve stencil lar için de Tamiya'nın mevcut çıkartmaları kalın olduklarından değiştirildi.

Çıkartma olarak kullanılan setler: 

            -Aeromaster spitfire stencil set

            -Modeldecal RAF sky code letter (1/72  30 inch olanlar  )

            -Roundellar ise yedek niyetine elde tutulan muhtelif ve tamamen uygun boyuttaki Aeromaster artıklarından

 

 

 

 

 

Referanslar

Model graphix  books: Aerodetail detail #30 : Griffon Spitfire

SAM Publication :Supermarine Spitfire part 2 : Griffon Powered spitfire

Squadron signal “spitfire in action”

Osprey publication   "Late marque Spitfire Aces "           

Sonucun benim için yeterince tatmin edici  olduğunu söyleyebilirim.Spitfire serisinde sıra Mk 16 ya geldi.Önümüzdeki aylarda bir terslik olmazsa bunu da tamamlamayı umuyorum.

Tolga Ülgür © 2005

 

 

 
Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.