GALERİ

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

Arado Ar-240
MPM 1/48
Özkan Türker

Tarihçe :

Luftwaffe'nin Zerstörer(ağır av) uçağı talebine karşı geliştirilmiş , bir çok yeni teknik donanıma (basınçlı kokpit, kumandalı silah sistemi kayar tipteki flaplar gibi) rağmen uygulamada pek çok problemle karşılaşmış bir tiptir. Bu nedenle aktif bir rol almamış, daha çok farklı rollerdeki yeteneği için (pike bombardıman gibi) cephe gerisinde denenmiştir. 

 

Kit :

Son yıllarda çıkan resin kit  modasına uygun üretilmiş bir kit . MPM tarafından üretilen bu model genel olarak bugüne kadar gördüğüm en ince ve sorunsuz yapıya sahip . Buna rağmen parçaları keserken epeyce resin tozuna maruz kaldım . Mutlaka toz maskesi ile çalışmalı ve yanınızda da herzaman çalışır durumda bir elektrik süpürgesi bulundurmalı . Kit genel olarak montaj bakımından sorun yaşatmıyor ancak detay bakımından bazı şüphelerim var . Özellikle kokpit detayı bakımından gözüme biraz zayıf göründü . Aynı göreve uygun olarak Monogram tarafından üretilmiş olan Me-410 kiti ile kıyaslanınca bayağı eksiği var .Bunun yanında bu uçağa ait çok fazla miktarda bir detay da bulabilmiş değilim .

Ancak Hyperscale de yapılmış bir modelden gördüğüm kadarı ile Hs-129 da olduğu gibi motor saatleri motor kaportasının üzerindeymiş . Kokpitte iki motora ait göstergeleri sığdıracak  yer olmadığından böyle bir uygulama söz konusu olmuş . Pilot gerekli bilgileri uçuş sırasında bu göstergelerden okuyabildiğine göre bayağı maharetli olsa gerek ! Ancak buna ait kit içinde ne parça, ne bilgi, ne de çizim bulunuyor . O yüzden biraz üfürmece(!) yaparak Reheat Models'in foto-etch setlerini kullanarak bu göstergeleri yaptım . Umarım detaylar Hs-129 benzeridir.

 

Bunun haricinde koltuk kemerleri,gaz kolları v.s. gibi bazı kokpit detaylarını da elden geçirerek yaptım . Şeffaf parçalar vakum olarak verildiğinden bunların düzgün bir şekilde kesilerek yerlerine alıştırılması hassas cerrahi bir operasyon gibi gerçekleştirdim fakat yine de çerçeve kenarlarına macun ve zımpara ile düzeltme yapmak gerekti . Kokpitin açılır kısmı ise oldukça ilginç . Bulabildiğim referanslara göre sol cam yukarıdan yana doğru açılıyor . Bu durumda personel nasıl girip çıkıyor pek anlaşılır gibi değil  !!

Boyama kısmına gelince ... Renkler RLM74-75 ve 76 olarak  verilmiş . RLM 74 ve 75 Gunze Sangyo 'dan RLM 76 ise  Tamiya XF-23'ten karışım yaparak elde ettim . Boyadan sonra iş çıkartmalara geldi . Daha önce MPM kitlerinden (Arado 196 mesela) edindiğim tecrübe ile kullanmadan önce Micro Liquid Decal'i  çıkartmaların üzerine bir kat sürdüm . Çünkü Propagteam'in çıkartmaları çok ince ve kırılgan . Modelin üstüne koyunca düzeltme  imkanı tanımıyor ... Bu yüzden Liquid Decal kurtarıcı malzeme...

İniş takımları da yine resinden verilmiş ancak modeli taşıyacak kadar sağlam değildi. Bu arada  verilen parçaları takmış olsaydım uçak bayağı yüksek olacaktı . Uçağın gerçek ölçüleri ile kıyaslandığında bayağı abartılı bir durum söz konusu oldu .Sanırım parçaları ölçeklendirirken bir hata oluşmuş. Bu nedenle iniş takımlarını metal borudan uygun ölçülerde tekrar yaptım...

Özkan Türker  2001

 

 

 

 

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.