GALERİ

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

Douglas B-26C Invader
Monogram 1/48
Özkan Türker
 

Uzun zaman yapmak için  heveslendiğim modellerden birisi olan Invader’i , Monogram’dan çıkan güzel  çıkartmalara rağmen  Türk uçağı olarak yapmaya karar verdim. Promodeller olarak üretilen aynı kitin burnu makineli tüfekli av-bombardıman  tipinin de olduğunu belirteyim .

 

Kit komple siyah plastikten  imal edilmiş klasik bir Monogram. Burun camlı olduğu için  iç detaydaki güzellikleri fazla kayıp olmadan görmek mümkün. Bu kitin iç detayının boyaması ile ilgili ayrıca bir yazı yazdım. Burunda cam olması nedeni ile kokpit ile burun arasında kalan çok kısıtlı  yere koyduğum kurşun ağırlık modeli düz tutmaya yetmedi. Bu yüzden motor yuvalarına da kurşun ilave etmek gerekiyor, yaparsanız aklınızda bulunsun. Böylece  Monogram’ın önerdiği şeffaf destek çubuğunu kullanmak gibi komik bir çözüme gerek kalmaz.

Modelin siyah plastik olması tesviyede zorluklar çıkarıyor o yüzden birkaç kez kontrol için metalik renk astar atıp zımpara yapmak gerekti. Özellikle gövde parçalarının alt ve üst  kısımlarında bol  macun – tesviye işlemi gerekli oldu. Tabii burada kaybolan dışa detay çizgileri tekrar çizmek zorunda kaldım. Her Türk modelini yaparken karşılaştığımız tadilat ve değişikliklerden bu uçak da nasibini aldı. Bize verilmiş olan bütün B-26’ların sağ arka gövde yanında bir hava alığı bulunmakta. Bunu da yedek parça kutusundaki bir bombayı keserek ve biraz macun ile hallettim.

Modelin genel boyası Tamiya XF-56 ve X-11'in değişik oranlardaki karışımlarından elde edilen tonlamalar. Türk milliyet işaretleri ve bayrak ise bol maskeleme bantı harcanarak  boyama ile yapıldı. Burunda bulunan  kuşu (kartal?) ve pervane hattındaki kuru kafayı rapido ile  çizdim . Gövdedeki numaralar ise Mecanorma marka transfer harf setinden kullandım. Eskitmede yağlı boya ve rapido mürekkebi kullandım . Uçağın resimlerini incelediğimde eksozlardan çıkan dumanların motor gondolasını ciddi derecede eskittiğini gördüm. Bu kısmın eskitmesini siyah-kahverengi karışımı çok inceltilmiş bir boya kullanarak boya tabancası ile  yaptım .

Modeli bitirip zevkle seyrederken inanılmaz bir hata ve eksiklik ile karşılaştım ! Monogram her nedense yapım kılavuzunda belirtmesine rağmen modele alt tareti koymamıştı . Ve bende bunu fark etmeden modeli bitirmiştim... Dolayısıyla bitmiş bir modele  tekrardan bir müdahale yaparak altını kestim,taret yerini açtım. Üstteki taretten ölçü alarak tornada yeni bir taret imal ettim ,boyadım ve yerleştirdim. Ama işlem buraya yazdığım iki satır kadar kolay olmadı, o ayrı bir konu...

Her ne olursa olsun sonuçta yaptığım bu modelden zevk aldım, asıl önemli olan da bu değil mi?

Özkan Türker © 1999

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.