GALERİ

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

BM-21 Grad
ICM 1/35
Özkan Türker

Herhangi bir sebepten yurtdışına giden modelcilerin kitlendikleri tek bir hedef vardır : Model dükkanları. Şubat ayında yaptığım bir seyahatte ben de böyle bir hedefe kitlendim . Zor bela bulabildiğim model mağazasında biraz hayal kırıklığı yaşadım. Çünkü uçak modeli almak için gittiğim dükkandaki uçak modellerinin %70'i muhtelif firmaların muhtelif ölçek ve tiplerde Messerschmitt 109 modelleriyle doluydu. Yanlış anlaşılmasın bu uçağı severim ama o kadar yolu kat edip de Türkiye'de bulabileceğim bir modelle dönmek olmazdı. Hızlı bir taramadan sonra uçak haricindeki modellerin arasından iki adet askeri kamyon alarak görevi tamamladım.

ICM firmasının ürettiği BM-21 Grad , klasik Rus Katyusha'sının modernize edilmiş versiyonu. Büyük sayılacak kutunun içi tıkabasa dolu . Sekiz çerçeve üzerinde toplam 363 parçadan oluşuyor ! Kit görünüm olarak Italeri'yi andırıyor ama kalıp çapakları daha belirgin . Sonuçta daha çok tesviye ve zımpara işi var. Ayrıca kutudan çıkan 4 adet Afgan Mücahit (yada Taliban) figürü de toplam 96 parçadan oluşuyor !

Modeli yapmaya başlarken , bittiğinde "eski" görünmesine karar verdim. Bu kararı baştan verince bazı uyğulamaları yapmak kolaylaşıyor. Modelin birçok parçadan oluşması ve kalıp hataları yüzünden bol bol tesviye ve macun-zımpara işleri çıktı. Motor kaportasını tam olarak yerine oturttuktan sonra arada 1mm lik boşluk kaldı ! Buraya plastik şerit ile takviye yaptıktan sonra tesviye yaptım. Modelin yapımını zorlaştıran en önemli unsur yapım kılavuzunun yetersiz ve kötü tasarlanmış olmasıdır. Özellikle parçaların yapışacağı yerin tam olarak belli olmaması,bir çok aşamada test edip onaylamayı gerektiriyor . Sabır ve ısrarlı biçimde yaptığım montaj çalışmasının en son aşaması olan roket lançerinde ciddi bir sorunla karşılaştım : Roket kovanlarını oluşturacak parçaları yapım kılavuzuna göre yaparsam 80 adet boruyu içten ve dıştan tesviye etmem gerekecekti ki bu sınırlarımın ötesinde bir durumdu. Bu noktada daha kolay halledilebilecek ama daha iyi sonuç verecek bir çözüm buldum ve parça parça verilen kovanları aynı çapta Evergreen'in plastik boruları ile değiştirdim. Böylece tesviye edilmesi gereken kovan izleri ile uğraşmaktan kurtuldum. Sadece 40 adet kovanı bir arada tutan çember ve ateşleme ünitesini yeni lançer için biraz tesviye etmem gerekti,o kadar.

Modelin bütün parçalarının tesviye ve montajı bittikten sonra sıra boyamaya geldi. Boyama konusunda yapım klavuzunda referans olarak hiçbir bilgi verilmemiş. Ben de yine göz kararı uygulaması ile Gunze Sangyo'nun İsrail ve Japon hava kuvvetlerine ait iki soluk yeşilini kullanarak bir karışım boya yaptım. Model zaten "eski" görünümlü olacağından üzeindeki boyanın da herhangi bir ismi olmayacaktı. Muhtelif kaynaklarda yayınlanan Afgan araçlarının ne durumda olduğunu görünce artık renk v.s. konusunda fazla araştırma yapmanın boşa bir uğraş olduğuna kanaat getirdim. Model parçalarını ayrı ayrı boyayarak,yağlı boya ile eskitmelerini yaptım. Daha sonra bu parçaları biraraya getirerek Grad'ı ortaya çıkarmaya başladım. Kamyonun tekerlekleri yumuşak vinyl malzemeden basılmış ve kaliteli. Lastiklerin ortasındaki kalıp izini kalın zımpara ile sildikten sonra mat vernik ve toz pastelle eskitmelerini yaptım. Model ortaya çıkınca sıra "pas" efeklerini yapmaya geldi. Bu noktada yine "burnt amber" renkli yağlı boya ve "1" numara fırça kullanarak, çok küçük dokunuşlarla dökülen boyanın yerine oluşan paslı metal yüzeyleri oluşturdum. Bu pas görünümünün tamamen kuruması 2-3 gün aldı. Daha sonra modelin geneline "tozlu ortam" havası verecek Hemp (Gunze Sangyo 336) ile hafif ve genel bir boya attım . Kamyon eski olduğu için far ve sinyal lambalarını kırmayı ihmal etmedim!  Şu anki haliye kamyon hurdaya çıkmış görünümünde.

Model üzerinde lançer haricinde ilave olarak bir malzeme kullanılmadı. Sadece çok sık kırılan dikiz aynalarının kollarını sarı telden yaptım.

Özkan Türker © 2003

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.