GALERİ

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

 Heinkel He-111H
 Monogram 1/48
 Tolga Ülgür
 

 

 Henüz  şizofreni denizi derinleşmemiş, sevgili Dolares çok daha sakin ve fakir iken, bu Heinkel projesini “ölmeden önce yapılasılar” listesine dahil etmek için bayağı didiştiğimi hatırlarım. Kendisini malum listeye soktuktan sonra yapıma başlasam da bu Heinkel uzun süre camlı ama ahşap dolabın derinliklerinde bir köşede el atılmayı bekleyip durdu.

 Kısmet şizofreninin yağmur olup yağdığı 2016 yılına imiş. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde tekrar ilgi göstererek bitirdim. Yani anlayacağınız bu proje oldukça eskiye dayanıyor. İlaçlarımızı aldıysak devam edelim.

 Kagero'nun Heinkel He-111 part 2 kitabında yer alan profili görünce yapmaya karar vermiştim. Ama yapıma başlaması o kadar hızlı olamadı. Öncelikle çıkartmaları nasıl temin edeceğime kafa yordum bir süre. Muhtelif setlerden farklı çıkartmaları bir araya getirmeye karar verdikten sonra biraz rahatlamış olarak yapıma başladım.

 Modeli yapılan 1942 /43 kışında 1./KG53 “Legion Condor”  a ait A1-AH kod numaralı He-111H. Anlaşılacağı üzere, tayyarenin klasik 70/71 şeması üzerine kış kamuflajı olarak beyaz renkli geçici boya atılmış. 

  Monogram’ın kitinden uzun zaman önce bir tane yapmıştım ama sonuç içime pek sinmiş değildi. Neyse bu kez sindirmeyi deniycem. Yaşlı olmasına rağmen genel olarak sorunsuz bir kit olarak tanımlamak mümkün bunu .

 Kokpit parçalarını RLM66'ya boyayarak başladım. Kokpit içerisinde herhangi bir ilave parça kullanmadım. Kendine kendilerine yetmiş gibiler.

 Gövde kolayca bir araya geldi . Aynı şekilde kanatlar da pek kıllık çıkarmıyorlar. Ancak kanatların gövde birleşiminde alt tarafta biraz dikkat gerekiyor. Bir miktar tesviye kaçınılmaz gibi.

 Boyamaya alt yüzeylerden başladım. Tahmin edileceği üzere Gunze’nin akrilik RLM 65 ini kullandım.

 Daha sonra klasik RLM70/71 şeması üst yüzeylere Gunze akrilikleri ile uygulandı. Sırada kış kamuflajı için beyaz renk uygulaması var. Referans aldığım Kagero'nun Heinkel He-111 kitabındaki profil ve şemayı baz alarak bir boyama planı oluşturdum. 

 Tamiya'nın pek iyi bilinen akrilik beyazını normalden daha fazla incelterek uygulamaya başladım. Biraz uzun ve zahmetli olsa da sonunda bitirdim.

 Daha önce belirttiğim gibi ıslak çıkartmalar muhtelif setlerin içinden tırtıklandılar. Koruyucu X22 verniğin ardından yağlı boya yıkamaya hazır hale geldiler.

 Bu projede kullanılan kutu harici ilave uygulamalar Quickboost’un egzostları ile sol kanattaki iniş ışığında kullandığım “Resicast” lens oldu. Bunun dışında kokpit arkasında yer alan ilave anten çubuğu plastik levhadan üretildi.

 Egzost izlerinin uygulanması ve tekerleklerin yerleştirilmesiyle model bitirildi. Yaşlı olmasına rağmen kasabadaki tek 1/48 ölçek He-111 olması ve yapım sürecinde pek de sorun çıkarmaması nedeniyle bundan birkaç tane daha yapasım var gibi. Önümüzdeki yıllarda bunları da şavullamak niyetindeyim.

 İyi Modeller

 Tolga ÜLGÜR

 Ocak başı 2017

     
     
     
     
     
     

 

Bu sayfadaki yazı ve fotoğrafların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.