GALERİ

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

Denizcilik İşletmeleri KANLICA Vapuru
El Yapımı 1/100
Tolga Ülgür

Yıllardan 1990 , haziran hüküm sürmeye başlamış, okul sona ermiş ve fakat benim sonbaharda işe girmem söz konusu. İş hayatının rendesi kendini hissettirmeden yıllardır yapmayı düşündüğüm şehir hatları gemisine başlamam gerektiğini idrak ederek kolları sıvadım...

Yıllardır bu gemilerden birinin 1/100 modelini yapma isteği taşımamın nedeni 8 yıl boyunca bu gemilerle her sabah okula gidip gelmem olmuştur diye düşünürüm (İdris iyi bilir, ama o , o yıllarda savaş gemilerine takmış vaziyetteydi . Yapılan birçok model manasız yangınlar sonucu zayi olmuşlardı, özellikle "Arizona" nın akıbetinin gerçeğe çok yakın oluşu pek etkileyiciydi o ayrı mesele )..TARİHÇE

Modeli yapılan KANLICA, inşa yılı 1961'den beri şehir hatlarına ait 9 kardeş gemiden biri olarak hizmette kalmıştır. Bu 9 gemiden ikisi geçen süre içerisinde yanarak ıskartaya çıkmıştır (Anadolu Kavağı ve Pendik). Gemi, Denizcilik işletmelerinin yüzyıl başından beri zaman zaman sipariş verdiği İskoçya Glasgow -Govan'daki (Clyde kıyısında) Fairfield Shipbuilding firması tarafından yapılmıştır.( Firma bugün KVAERNER'e devir olmuş durumda- ve 1908-1914 arası yaptırılan ve 80'lı yıllara kadar hizmette kalan uzun bacalı kömürlü eski boğaz gemilerinin büyük bölümü de Fairfield tarafından inşa edilmiştir (TARZ-I NEVİN dahil) .

Denizcilik işletmeleri bu blok siparişten sonra şehir hatlarında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan yakın yol sahil yolcu gemilerini yurt içi üretimden sağlamaya başlamıştır. Gemi fuel-oil istimlidir (Hoş bir İngiliz dizaynı) .

YAPIM ÖNCESİ HAZIRLIKLAR:

1990 yılında bu gemilerin uygun planlarının bulunması büyük sorun oluşturmaktaydı (Simdi farklı mı bilemiyorum).. Zira hakim zihniyet hepimizin malumu...

Söz konusu geminin halen kullanımda olması beni Denizcilik bankasının güncel arşivlerini araştırmaya yöneltti. Şehir hatlarının çeşitli birimleri arasında gidip gelmeler sonucu zor da olsa geminin "general arrangement" tabir edilen 1/50 ölçekli orijinal çizimlerine ulaşabildim. Bunun 1/100'e indirgenmesi o zaman ki fotokopi teknolojisi ile oldukça zor oldu. Bunu farklı ölçekteki endaze tabir edilen "body plan "ın 1/100'e ayarlanması takip etti. Nihayet 1990 ağustosu gibi modelin iskeletine başlanabildi..

YAPIM :


İskelet mukavva karton ve kontraplak karışımı bir yapıda oluşturulduktan sonra 2 x 5 mm ıhlamur çıtalar ile gövde sarıldı.. Burun ve kıç kısımdaki bazı bölümler karton parçalarla kaplandı.Daha sonra zımpara aşamasına geçildi. Macun olarak daha esnek ve de dayanıklı olan oto macunu kullanıldı.(o zaman fazla seçenek yoktu ).. Defalarca uygulanan macun zımpara astar boya işlemleri sonucunda gövde ortaya çıktı ve astar boya fırça ile tatbik edildi (o zaman yakın çevremde airbrush filan yok sadece brush vardı )... Astardan sonra uygun renkler de uygulandıktan sonra sırasıyla güvertelere girişildi... Burada da karton ve ahşap malzeme karışımı kullanıldı..

Modelde çipalar, halat babaları, kaptan köşkündeki dümen , telgraf, pusula ve de can simitleri haricinde her şey sıfırdan elde yapıldı. Çipa can simidi vs Boğaziçi Modelcilik' e sipariş edilerek kurşundan döktürüldü..

Her güverte bitirildikten sonra o kattaki açık bölümlerdeki detaylar (koltuk vs) yerlerine sabitlenerek bir sonraki güverteye geçildi. Parmaklıklar farklı kalınlıktaki zil tellerinin iç kısımlarından yapıldı.

Son olarak baca ve direklerin de boyanarak montajı ile gemi bitirildiğinde 1992'nin mart ayındaydık..


Daha sonraları sanırım 1994 ya da 95 yılıydı, bu model ile "Gemi Modelcileri Derneği'nin yarışmasına katıldım. Bu organizasyonda hissetmiş olduğum "olmamış" tavrı keyfimi kaçırmış olmalı ki , uçak olayına tekrardan yöneldim ;halen bu hobiyi icra etme gayretindeyim.. Yine de önümüzdeki yıllarda, Şirket-i Hayriye'nin HALAS'ını ve de Şehir Hatları'nın M/V Fenerbahçe'sinin 1/100 ölçekli modellerini yapma isteğini, zihnimin bir köşesinde barındırmaktayım. Bu projeler gerçekleşebilirse Kanlıca dan çok daha OLMUŞ olacaklardır zira söz konusu model fena halde acemilik dönemime rastladı.

Her ne kadar olmamışsa da bir miktar olmuştur kanaatindeyim...

Huzurlu ve keyifli modeller....

 

 

Tolga Ülgür © 2004

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.