GALERİ

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

Kawanishi H6K5 Mavis
Hasegawa 1/72
Özkan Türker
 

Japon donanmasının uzun menzilli deniz karakol ve irtibat  görevi yapmış ve fakat kolay av olması sebebiyle aktif görevden çekilmiş bu uçağın modeliyle ikinci karşılaşmam oldu. İlk modelim biraz beceriksizlikle yarım kalmıştı. Şimdi bu modeli toparlayınca aslında pek de  yeterli bilgi ve becerisi olmayan birinin kıvıramayacağı türden bir model olduğunu kavradım. Kutudan çıkan parça miktarı ve kalitesi göz korkutmasa da modeli "toparlamak" biraz sabır ve genel montaj bilgisi gerektiriyor.

Adet edindiğim üzere sanal alemde model hakkında biraz araştırma yaptım ama dişe dokunur çok fazla bir şey bulamadım.

Yine de kit ile ilgili (ingilizce) bilgi edinmek isteyenler buraya, güzel detaylandırılmış ve yapılmış (yapılmış olarak görebildiğim tek model aynı zamanda) bir model için ise buraya bir bakmanızı öneririm.

Modelin yapımıyla ilgili pek fazla not ve fotoğraf bulunmuyor. Sebebi ise uğraştığım diğer sıkıntılı işlerin arasında biraz eğlencelik, fazla kasılmadan ve hızlı bitirilmiş bir model olması . İç mekanının oldukça zayıf olmasına rağmen detaylandırmak için de hiç bir çaba göstermedim.  Göstersem de ne yazar yapılanın sadece yüzde onluk bir kısmı ancak görülebilirdi...

Gövde birleşimini yaptıktan sonra gövde üstündeki seviye farklılığını gidermek , muhtelif yerlerdeki çöküntü ve çarpılmaları doldurmak için yaptığım macun-zımpara savaşları neticesinde gövde üzerindeki perçin detayının büyük kısmı bozuldu. Battı balık misali tamamından kurtulup sadece panel çizgileri şeklinde bir detay verme yoluna gittim. Pilot mahallesini örten sera şeklindeki şeffaf parçanın birleştirilmiş gövdeye bir miktar geniş gelmesi can sıkıcı bir anı olarak kaldı. İşin doğrusu bir daha aynı model yapılırsa gövdeyi şeffaf parça tam oturacak şekilde (yaklaşık 1.5mm) parça koyarak genişletmek.

Kanat montajında ise azami gayreti göstererek perçin detayına zarar vermeden montajdan sıyrıldım. Sarı bantları önceden boyayıp maskeledim, böylesi daha kolay oluyor...

Ne yazık ki bu model için çıkarılmış alternatif ıvır zıvır yok. Hatta her şeye  maske çıkaran kontlar  şu alet için bari sevabına bir maske filmi kesselerdi de şeffaf kısımlar için bir gün maskelemeye harcamasaydık.. Neyse...

Montaj işleminin ardından boya kabinine dönüp gümüş renkli bir astar attım. Sebep; o kadar kastırmama rağmen hala bir yerlerde  çatlak patlak kalıp kalmadığını rahatça görebilelim diye... Yokmuş çok şükür . Eldeki mevcut Japon yeşil ve grilerinden ortaya karışık yapılan bir dizi panel  panel boyama ,açma, soldurma, eskitme ve kirletme uygulamalarının akabinde çıkartmalara hazır hale geldi torik kıvamındaki model.

 

Hasegawa'nın model için verdiği çıkartmalar makul seviyede güzeller fakat özellikle kanat üzerindeki perçin miktarı sebebiyle dolgun bir parlak vernik tabakası olmadan bu çıkartmaların yüzeye oturması imkansız görünüyor. Bu nedenledir ki çıkartmaların geleceği yerlere atılan parlak vernik neredeyse tsunami etkisiyle yayıldı ve tam "içine ettik yine" diye söylenmeye başlarken kendine gelip düzeldi her türlü çıkartmayı kabul edecek bir düzeye geldi. Çıkartmaların yerleştirilmesinin ardından kanat gövdeye alıştırıldı, dikmeler (sorunsuzca) yerleştirildi. Muhtelif matlıklarda vernikler atılarak bitişe yaklaşıldı. Uçağın üzerindeki bir yığın gergi ve telsiz antenleri yine misina marifetiyle halledildi. Bu arada kutu kapağını çizen beyefendiye (Shigeo KOIKE) hürmetler ederim, inanılmaz miktarda detayı bir tek çizimde vermeyi başarmış (Eski kutu kapağı bu konuda oldukça fakirdi)... Model üzerindeki bir çok detayı bu sayede ilave edebildim.

Modelin tamamlanmasının ardından son olarak iniş takımlarını da yerlerine yapıştırdım. Ancak bu büyüklükteki bir modeli uzun süre taşıyamayacak kadar narin yapıdaki bu parçaları görece biraz emniyete almak için gövde altına 6mm lik deprondan bir kalastra hazırladım. Bu şekilde tekerleklere yük binmesini önlemiş oldum.

İyi modeller

Özkan Türker © Mart 2011

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.