GALERİ

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

Republic P-47 D22 RE Thunderbolt
Tamiya 1/48
Tolga Ülgür

 

Tarihçe:

Republic Aviation şirketi P-47 D modelinin ilk versiyonunu ,artan talep nedeniyle mevcut Farmingdale ana üretim tesisine ek olarak Indiana Evansville de kurmuş olduğu ikinci fabrikasında üretti. Bu model P-47 D RA olarak adlandırıldı. 

Sonraları D1 RE  modeli Farmingdale'de üretildi. Başlangıçta her iki fabrikada üretilen modeller birbirinden farksızdı. Bu durum D-22 modeline dek devam etti. D-22 versiyonuna kadar Farmingdale'de D-10 , D-15 ve D-20 gibi versiyonlar üretildi.

Farmingdale üretimi D-22 RE ve Evansville üretimi D-23 RA üretilen son RAZORBACK versiyonlardı. Aynı zamanda ” Hamilton Standard Hydromatic 24E50-65 “ pervanesi  ilk olarak D-22'de kullanıldı. D-23'de ise ayrı fabrikalarda üretilen P-47'lerde bu versiyondan itibaren ilk kez uygulama bulan farklılaşmanın göstergesi olarak Curtis Electric  pervanesi kullanılmaktaydı.

Modeli yapılan uçak 1944 kasım ayında İngiltere Duxford'da 82th FS , 78th FG, 8th AF de görev almış olan 42-26387 nolu “Miss Behave”  isimli P-47 D 22 RE.

Model

Genç kalıp Tamiya kitini sık sık rehabilitasyon amaçlı kullanmak benim için bir alışkanlık oldu neredeyse. Aynı zamanda P-47'lere olan ilgim , Tamiya kitinin de üstün kaliteli olması ile birleşince bu modelden bol bol üretmek kaçınılmaz olmaya başladı.

Burada tekrar tekrar modeli övmek gereksiz olacağından kısaca yapımdan bahsetmek isterim. Kısaca diyorum zira yapım sorunsuz olduğundan kısa sürüyor. Ancak sorunsuz yapımdan alınan zevki süre bazında uzatmak da size kalmış.

Yapım

Montaj klasik olarak kokpit ile başlıyor. Yeni nesil kokpitte kemerler dışında hiçbir ilaveye gerek duymadım. Kokpitin ardından gövde montajı da sorunsuz olarak geçiliyor. Tamiya kanat V açısının hatasız olması ve kanatların sorunsuz yerleştirilmesi için iki parça vermiş. Bu parçalar gövdedeki yerlerine yerleştirildikten sonra geriye  kanatları buraya sıkıştırmak kalıyor. İşi sağlama almak için az miktar yapıştırıcı da sürmek mümkün.

Gövde ve kanatlardan sonra sırada motor bölümü var.Bana göre motor bölümü de oldukça detaylı ve tatminkar. Ancak dileyenler buji kablolarını ince tel ile temsil edebilir. Ama ben hiç gerekli bulmadım bunu.

Eser miktarda zımpara ve tesviye işleminden sonra model boyanmaya hazır hale geldi. Aeromaster'ın şemasında uçağın rengi konusunda çok kesin ifadelere rastlanamıyor. İki seçenekten sözediliyor.Bunlardan ilki :

- Üst yüzey RAF dark green alt yüzey RAF duck egg (sky)

Diğeri ise :

- Üst yüzey Olive Drab ,alt yüzey neutral grey

Ben bana göre daha doğru olduğuna inandığım ilk seçeneği seçtim. Zira başka kaynaklardan da gördüğüm kadarıyla ikinci seçenek daha spekülatif duruyor. Uçağın üst yüzeyleri Gunze Sangyo  RAF dark green (H 330) , alt yüzey ise yine Gunze'nin Sky/Duck egg blue (H 74) ile boyandı. Daha önceleri çıplak metal olup sonradan bu renge boyandığını öğrendiğim uçağın kokpit  arkasındaki iç duvarı ile flapların iç yüzeyleri Alclad  alüminyum ile  boyandılar.

Kuyruk dümeninde daha önceki boyama paterninden kalma ID bandın (beyaz renklı)  belli belirsiz gözükmesi gerektiğini Aeromaster çıkartma referanslarında idrak ettikten sonra , kırmızı yön dümenini boyamadan önce ,beyaz ID band tatbik edildi , akabinde yön dümeni kırmızıya boyanarak istenen iz elde edilmiş oldu diye düşünüyorum.Sanırım doğru düşünüyorum..

 

Çıkartma olarak  Aeromaster ın 48538 nolu “Best Seller P-47 Thunderbolt Pt 1 “ ürününü kullandım. Ancak bu ürün Hasegawa'nın P-47'lerine göre hazırlanmış olduğundan burundaki damalı çıkartmalarda, her iki markadaki ufak da olsa form farklılığından kaynaklanabilecek en ufak bir deformasyona tahammülüm olmadığından, kolleksiyonumda bulunan Superscale'in Duxford'da konuşlanmış P-47'ler için Tamiya kitlerine göre  üretmiş olduğu   480879  nolu çıkartmasından faydalandım.

Koruyucu vernik ardından yağlı boya yıkama suretiyle eskitme çalışmaları tamamlandı. Ardından olması gerektiği kadar matlaştırmayı Gunze H20 marifetiyle gerçekleştirdikten sonra çok ince misina ile anten teli gerildi ve boyandı.

Model bitirildiğinde Modelciler.org un 2003 yılının  Aralık ayında yapılan 3 üncü sergi ve yarışmasına sadece 2 gün kalmıştı. İştirak edilen etkinlikte kategorisinde ikincilik ödülünü elde etti ve  dolabımdaki(camlı)  P-47 filosuna dahil oldu.

Referanslar:

-P-47 THUNDERBOLT in action -Squadron Signal

-P-47 THUNDERBOLT Detail in Scale -Squadron signal

-THUNDERBOLT in the European theatre –Squadron signal

-P-47 Walk around-Squadron signal

-Republic P-47 Thunderbolt –Warpaint

-Aeromaster  “Best Seller P-47 Thunderbolt Pt 1 #48538” çıkartma seti

Tolga Ülgür © 2005 (Güncelleme Haziran 2013)

 

     
     

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.