GALERİ

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

Stevens-Duryea Tourer 1911
Pyro 1/32
Özkan Türker
 

 

Otomobil modeli yapmayalı çok uzun zaman oldu. En son ne zaman, hangi modeli yapmışım hatırlamıyorum bile. Arada farklı modeller yapmak, sıradan ve rutin yapım aşamalarından kurtulmak için iyi oluyor. Bu nedenle yapılacaklar rafıma iliştirilmiş bu modele gözüm kaydı bir anda...

Stevens kardeşlerin 1900'lu yılların başında başlayan otomobil üretme maceraları çok verimli olmamış. Çeşitli üretim sorunları nedeniyle az miktarda ve pahalı arabalar üretmişler. Dolayısıyla firma kısa sürede de piyasaya veda etmiş . Az miktarda üretimiş olmasına rağmen otomobilin günümüzde müze ve kolleksiyonlarda restore edilmiş örnekleri bulunmakta.

Putnam Collection'a ait bir Stevens-Duryea Tourer (Fotoğraf: www.thetravelingtodds.com)

Modelimiz Pyro tarafından üretilmiş . Pyro 50'li yılların başlarında üretime geçmiş plastik model dünyasının efsanevi markalarından birisi. Gemi ve otomobil modelleri başta olmak üzere, uçak, figür ve hayvanlar aleminden pek çok model üretmiş. Ürettiği modeller dönemine göre oldukça detaylı ve doğru kabul edilebilir. Yapmak üzere tezgaha gelen bu modelin üretim yılı 1967. Benimle aynı yaşta... Kutu içersinde mavi plastikten üretilmiş ana parçalara ilave olarak, altın krom kaplama ve şeffaf parçalar da mevcut. Lastikler ise yumuşak plastik ve aradan geçen uzun yılların bir etkisiyle biraz bozulmaya meyilli. Yapım kılavuzu ise düğün davetiyesi kıvamında ve bütün parçalar ve yapım aşamaları iki şema içine yerleşmiş. Bu nedenle ortalık biraz karışık. Parçalar oldukça temiz, itici izlerinin haricinde çapak neredeyse yok gibi. Elli yıl önceki üretim teknolojisine insan şaşırıyor.

Yapımda sıkıntı yaratan neredeyse hiç bir şey yok. Hepimizin bildiğini farz ettiğim rutin yapım işlemlerini uyguladığımızda modeli kısa sürede yapılmış olarak karşımızda görebiliriz. Kaynak fotoğraflara göre elbette birtakım ilaveler veya değişiklikler yapma imkanı var. Modelde macun ve zımpara gerektiren tek yer arka gövde birleşim yeri oldu ki bu da kolayca geçilebilecek bir aşama.

Modeli kutudan çıktığı şekliyle tamamladım. Sadece kaynak fotoğraflarda görülen jant üstündeki metal parçaların eksikliği beni rahatsız etti. Ahşap jantların üzerideki bu bağlantıları metal-erozyon parça imal ederek tamamladım.

Kromajlı parçalar üzerindeki kalıp izleri yine her zamanki gibi sorun olacak şekilde belli. Bunların temizlenmesi kromajı da yok ediyor. Tabii modeli sivil olarak yapacaksanız. Ama benim model öyle değil...

Patron "askerli" şeyleri sevdiğinden bu modelin de askeri araç şeklinde bitmesini tembihledi. Bu aracın askeri hizmette kullanıldığına dair hiç bir bilgimiz olmasa da emir ve demir arasındaki gereksiz ve tatsız ilişkiyi bozmamak için olayı fazla kurcalamamaya karar verdim. Oysa ki bu otomobilin sivil olarak çok güzel boyanmış örnekleri var ya neyse...

Renkle ilgili hiçbir bilgim olmadığından gözüme uygun görünen asker yeşili tonları ile modeli renklendirdim. Bu renklendirmeden tabii ki güzelim krom parçalar da nasibini aldı. Boya tabancası ile yaptığım bir kaç ton yeşil geçiş ile kaporta boyası tamamlandı. Deri koltuklar ve tente için de krem ve kahverengi tonlarında yaptığım boyamanın ardından olmazsa olmazımız yağlı boya ile yıkama yaptım. Diğer küçük parçaların boyama ve yapıştırılmasının ardından bir miktar toz ve kir uygulayarak modeli tamamladım. Uzun bir aradan sonra yapımı keyifli, hızlı ve sorunsuz biten bir modelle yeni projeler için biraz gaz almış durumdayım.

İyi modeller

Özkan Türker © 2018 Ağustos

 

 

 

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.