TA-183 Hückebein
GALERİ

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Galeri Menü

Focke Wulf  TA_183 Hückebein
Tamiya/AmTech 1/48
Özkan Türker
 

Talihsiz Alman projelerinden birisi olmakla birlikte havacılık endüstrisine büyük katkıları olmuş Hückebein ile ilgili Ahmet Dönmez tarafından kaleme alınan inceleme sayfasına bir link yapıştırarak hikayemize girelim.

Modelimiz ümit vadeden AmTech firması tarafından üretilmiş . Ancak firma sahibi bir trafik kazsı geçirince piyasadan erken ayrılmak zorunda kalmış. Tamiya tarafından yeniden pazara sunulan kit içine ayrıca bir Ketterkraftrad da bonus olarak ilave edilmiş.

Modelimiz oldukça kibar ve kendince birtakım detaylara sahip olmakla birlikte arzu edenler için pek çok ameliyata ve fanteziye açıktır. Özellikle internet üzerinde bulunabilecek pek çok kurgu boyama şeması bu tarz uygulamalara meyilli olanların tercih edebileceği bir model haline getiriyor. Ne yalan böyle sorunsuz bir modelle ben bile birkaç tane üfürmek isterim. 

Modelimizin toparlanması sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştiğinden öyle uzatarak anlatılacak pek bir şey yok. Hatta uzmanı bir gecede toplar, bitirir . Yalnız gövdeyi toparlamadan burnuna ağırlık koymayı ihmal etmemekte fayda var sonra bütün karizma dağılabilir...

Modelin renkleri ve üzerinde kullanılan çıkartmalar ise tamamen keyfi bir çalışma olup nereye çekilse oraya gidecek bir yapıdadır. Arzu edenler sayfalarca yorum döşenebilir, atış serbesttir. Renkler Tamiya akrilik stoklarından göze hoş görünecek bir çöl versiyonu  oluşturacak şekilde seçildi. Bütün çıkartmalar kutudan eşelenerek keyifle seçildi. Burundaki protez dişler bir P-51 setinden söküldü. 

Modelin dört adet 30mm'lik topunun dışında akıllara ziyan silah yükü olan Ruhrstahl X-4 havadan havaya füzeleri ise modele ayrıca bir güzellik kattı.

Modeli eskitmek isteyenlere kanatların kontraplaktan imal olduğunu fısıldayayım , metal eskitme olmasın...

 

İyi modeller

Özkan Türker © Mayıs 2011

 

 

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.