İNCELEMELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  İncelemeler Menü

Kit

Ilyushin IL-28

Ölçek

1/72

Firma  Trumpeter
Kit no

1604

Çıkartma

Üç seçenek

İnceleme

Ahmet Dönmez


Sovyet Hava Kuvvetleri envanterindeki ilk jet bombardıman uçağı  Ilyushin Il28, ilk uçuşunu 8 ağustos 1948’de yaptı.  Düz kanatlarındaki iki adet Rolls Royce kopyası motoru, ikici dünya savaşı bombardıman uçaklarını andıran camlı burun  ve kuyrukta  bir topçu tarafından yönetilen, iki adet 23 mm. toplu tareti ile, sıradan ve mütevazi bir tasarımdı. Nato birimleri tarafından “Beagle” olarak adlandırılan bu zarif uçak 1951 yılında filo hizmetine girdi. Kuyruktaki topların yanı sıra, gövde içinde 3 tona yakın bomba  taşıyabilmekteydi. Bindokuzyüzellilerin ortalarında itibaren 20 kadar Sovyet yanlısı   Afrika ve Arap  ile  Doğu Bloku   ülkelerine büyük miktarlarda  ihraç edildi. Mısır Hava  Kuvvetlerine 1956 da verilen 50 adet Il28, aynı  yıl patlayan Süveyş Krizi sırasında İsrail Hava Kuvvetleri tarafında yerde yok edildi. İsrail Hava Kuvvetleri için Mısır Hava Kuvvetlerinin Il28’leri 1967 ve 1973’deki savaşlarda da önemli bir hedef oldu.  Adaya gizlice getirilip, burada monte edilen bir miktar Il28 1962’deki Küba Füze Krizi sırasında temel pazarlık konularından biriydi.

“Hong-5” olarak Çin Halk Cumhuriyeti’nde yapılan üretimle birlikte toplam  6.000 civarında bir üretilmiştir. Il28 Sovyet Hava ve Deniz Kuvvetlerinde  yaklaşık 30 yıl taktik bombardıman, denizaltı  önleme, torpido hücum , keşif ve hedef çekim uçağı olarak kullanıldıktan sonra 1980’ler de hizmetten çıktı. Bu tarihten sonra bile, Yeryüzündeki  bölgesel çarpışmalarda çeşitli hava kuvvetleri tarafından başarıyla kullanılmaya devam ettiler. Halen Mısır, Romanya ve Kuzey Kore tarafından ufak miktarlarda da olsa hizmette olduğu düşünülmektedir

Güzel yurdumda bolca ve çok ucuza bulunan bu model söylendiğine göre ilk olarak “Bilek” firması tarafından üretilmiş daha sonra “İtaleri” tarafından tekrar piyasaya sürülmüş. Trumpeter ise bu kalıpları elden geçirip, parçaların birleşimini ve iç detayları geliştirerek yeniden piyasaya sürmüş!  Modelciler ile oldukça eski bir hukuku var  bu cihazın anlaşılan.

Modelin yüzeyi  pürüzsüz ve panel çizgileri biraz kalınca olmakla birlikte, bence  hala  kabul edilebilir düzeyde. Gövde  ve kanatlardaki  kapaklar ve panel çizgilerinin yerleri de uygun görünüyor.  Abartılı  denebilecek tek nokta, burun kısmında alta yakın gövdenin iki  yanında yer alan soğutma alıklarının ifade biçimi, Sovyet üretimi modellerde yer almayan  bu paneli temiz bir zımpara marifeti ile ortadan kaldırıp, hiçbir şey olmamış gibi davranmak en iyisi. İyice kazınması gerekli bu bölümden zaten trampetçi de kutunun ve kılavuzun kapağındaki  resim haricinde, kullanma kılavuzu da dahil başka hiçbir yerde söz etmiyor.

 

Kokpit ve  bombardımancı/radyocunun bulunduğu ön bölüm hemen detaysız. Modelin ölçeği 1/72 olsa da, bir parça detaylansa fena olmayacak bu yöreler için Pavla’nın komple detay seti olduğu gibi, dolma kalemden biraz hallice bu uçağa fazla para gömmek istemeyenler için Pavla detay setinde yer alan koltukları da ayrıca satıyor. Part ve Eduard’in metal erozyon detay setleri de kullanılabilir.

İniş takımı yuvaları, bomba bölümü  bence yeterli detaya sahip. Üç ayrı bomba yükü seçeneği ile de doldurulduğu zaman zaten yeterince dolu olacak bu bölümdeki sorun, bence oldukça kalın olan bomba bölümü kapakları. Bu da  çözülemeyecek bir sorun değil. Kıç tareti için de iki ayrı seçenek sunulmuş. Uzmanların geceleri ter içinde hıçkırarak uyanmamalarını istiyorsanız, modele başlamadan önce  referanslara ya da uzmanlara danışmakta yoğun yarar var...

Şeffaf parçalar bir parça kalın olmalar birlikte, yeterince saydam ve distorsiyonsuz. Cam bölümlerin çerçeveleri  uygun ölçekte belirgin. Kanopi açık veya kapalı yapmaya izin verecek şekilde üç parçalı  olarak verilmiş.

Sekiz sayfadan oluşan kullanma kılavuzunda yapım aşamaları  detaylı ve kolay anlaşılabilir. Uygun ve yeterli olarak verilen renk bilgisi ile saç baş yolmadan yola çıkılabilir gibi duruyor.

İki küçük parça olara verilen ıslak çıkartma tabakalarından biri  ile Sovyet ve Polonya Hava Kuvvetlerine ait  uçaklardan birini yapabilirsiniz. Diğeri ise  üstü olive drab, altı gri bir Çin Hava Kuvvetleri uçağı için.  Bu setlerde maalesef sadece milliyet armaları ve  taktik numaralar var.

Özetle; kutudaki  toplam 166 parça ile  (bu oldukça fazla parça sayısının büyük bir bölümü bomba yükü için kullanılıyor) eli yüzü düzgün bir iş çıkarılabilir gibi görünüyor. Yeni başlayan modelciler için fazla  sıkıntılı olmayacak, daha ileri seviyede modelcilere de detaylandırma konusunda  olanaklar sunan, rafta fazla yer işgal etmeyecek bu zarif uçak “hemen yapılacaklar” listemde üst sıralarda yer alıyor.

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.