MAKALELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa      Makaleler anamenü

Bir Kamuflaj Hikayesi
Özkan Türker

 

Hafta sonunu hasta bir vaziyette yatakta geçirmenin verdiği bunalımla pazar akşamı Horten'in kamuflaj çalışmalarına başladım. Yapım planına  göre gece avcısı olarak standart RLM 75 ve RLM 76 kamuflaj önerilmiş . Ancak uçağımızın aktif bir görevi olmadığından ötürü ben biraz farklı bir çalışma yapmayı tercih ettim...

Modelin önce RLM 75 rengini (Gunze Sangyo H 69) sadece üst yüzeye komple attım.

Aklımdaki kamuflaj paternini uygulamak için banyodaki naylon banyo filesinden bir parça kestim (hanımın haberi var tabii) .

Naylon file normal gerildiğinde geometrik altı köşeli bir desen oluşturuyor. Bu desen birinci Dünya Savaşı sırasında yine Alman Hava Kuvvetleri'nin kullandığı petek (lozenge) kamuflajı anımsatıyor (ben de oradan esinlendim) . Desenin formunu bozmamaya çalışarak kanadın üzerinden gerdirip kağıt üzerine bantla tutturdum. Formun düzgün kalması için bazı noktalarda takviye batlar atmak gerekti.

Elimde RLM76'nın hazırı olmadığı için Tamiya XF-23 ile beyazı yarı yarıya karıştırarak bu renge yakın bir renk elde ettim (tam formülünü bilen var mı ? )

Boyayı düşük basınçla ve desene dik düşecekşekilde atmaya başladım. Özellikle desenin ortalarını doldurarak filenin altına fazla kaçmasını önlemeye çalıştım. Çünkü desen çok inceydi ve file yüzeye sabitlenmemişti.

 

İlk kısım bittiğinde merakla fileyi yerinden söktüm . Sonuç çok iyi olmasa da başarıya yakın gibi görünüyordu. Devam etmeye karar verdim...

Uyduruk bir kamuflaj olsa da "splinter[1] olmadan olmaz deyip filenin yönünü değiştirip boyamaya devam ettim. Böylece kamuflajdaki ahenkli dalgalanma kırılmış oldu.

Motor kaportasının kıvrımı farklı olduğundan fileyi ona uyacak şekilde çevirdim. Desen arkaya doğru incelen bir şekle dönüştü.

Birinci motoru takiben ikinci motorun boyamasına sıra gelmişti ki olan oldu ve kapağını kullanmadığım hazneden boya az evvel boyadığım kısmın üstüne dökülüverdi. Fotograf kaza anından beş saniye sonra çekilmiştir.

Boyanın fazlasını alıp, kalanının  zımpara ve düzeltme işleri için iyice kurumasını bekleyeceğim. Belki bu arada daha uygun bir file bulabilirim. Bu arada boya tabancasının hiç kullanmadığım hazne kapağını da bulsam iyi olacak...!!

 

Özkan Türker © 2005

 

 
Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.