MAKALELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa      Makaleler anamenü

Konunun Uzmanları

Ahmet Dönmez

 

 

Başlık ne kadar acıklı değil mi ?  Aslında herhangi bir konuda yetkin bilgi sahibi olmanın ve  bu bilgileri ihtiyacı olanların kullanımına   cömertçe sunmanın  aksak bir tarafı yok. Buraya kadar herşey normal, anormallik model dünyası atmosferine girişte  başlıyor. Kişilik defolarının veya türlü ezikliklerin  ütüsü olarak   kullanıldığında ise devam ediyor ve kimilerimizi çileden çıkarıyor.  

Konu uzmanı modelcilere ilişkin taksometrik  bir çalışma yapabilecek yeterlilik bana halen çok uzak. Fakat kimi saptamalar işe yarayabilir. 

Konu uzmanlığı kimi zaman arsız bir bezirganlığın ucuna iliştirilmiş olarak  kendini gösterir.  Bu durumda uzmanın görüşleri aslında  fikir talep edene bir şeyler “kakalamak” için bir ara yüzdür.  Fikir beyan eden uzman bu beyanın ardında ya, kendinin ya da ticaretini yaptığı herhangi bir malın   reklamını yapıyordur.  “Mal” olmak da farklı bir yazı konusu olabilir tabii... 

Kimi  durumda kişinin yetenekleri iki eli ile bir modeli doğrultmaya yetmez.  Oluşan vakum ise uzmanlaşma ile doldurulur.

 Her  durumda  uzmanın görüşleri net, kesin ve tartışılmazdır. Kendine aşırı güven ve “gezmeden seyyah, okumadan alim” sendromu onu biz ölümlülerden ayırır. İmkan verildiğine inandıkları ölçüde size beyin ameliyatı yaparlar. Belki de kendilerinde olmayan bu organın  sizde  bulunmasına katlanamıyorlardır.

 Modelcilik ile ilgili  yazacak onca şey varken, neden bu konuyu devamlı gündeme getirdiğimi sorabilirsiniz. Kalite ve üretim kabızlığı, aferin budalığı gibi hastalıklara çare ihtiyacından olabilir mi ?

 Yazının konusunu oluşturan bu organizma grupları dışında  gerçekten bilgi sahibi, hangi bir konuda  ciddi  bir şeyler öğretebilecek insanlar da var.

 Ancak kendilerine sorulduğunda,  veya ortamdaki zevzeklik tamammül sınırlarını aştığında  duruma el koyan ve  tüm uzmanların, o zamana kadar kesip bir kenara koydukları ahkama   girecek münasip  yer  bulan  bu kişilerin bir belirleyici özelliği model de yapmaları, hem de iyi yapmalarıdır. Sayıları fazla olmamakla birlikte yurdumun modelci sosyetesi için yeterli, hatta fazla  miktarda olduklarını düşünüyorum.

 -Şeydendir:  zamkinosmetreyi kocataş gazozlarına bağla  olur o..

 

Ahmet Dönmez

 
Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.