MAKALELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa      Makaleler anamenü

Salon Tipi Lastikli Modeller Deneme Yarışması - 14 Mart 2004
Özkan Türker

Havadan ağır ama tüy kadar hafif model uçakları açık havada uçurmak zordur. Çünkü en küçük hava akımından bile kolayca etkilenirler. Bu tür modeller kapalı spor salonlarında veya hangarlarda uçurulur. Yaklaşık iki yıldır bu modellere meraklı olan bizler kapalı salon bulabilmek için koşturup durduk. Diyeceksiniz ki koskoca İstanbul'da salon mu yok. Salon var tabii ama hafta sonları ya sportif aktiviteler nedeniyle dolu, ya da ücret-i mukabil yada.... Olmuyor işte... Sonuçta zaten çoook az olan modelcileri bir araya getirmeyi sağlayacak böyle bir deneme yarışmasını yapabilmek için iki yıl beklemek zorunda kaldık.

Pendik Sportif Havacılık Klübü'nün organizasyonu ve "model delisi" Caner Aksu'nun da katkılarıyla en sonunda Ataköy'deki Kültür Koleji bize spor salonunu bir Pazar günü için tahsis etti.

Yarışmaya çubuk gövdeli lastik motorlu modeller, "peanut = fıstık" denilen ölçekli lastikli modeller ve planörler katıldı. Katılım çok fazla olmamakla beraber bunun bir deneme ve tanışma yarışması olması nedeniyle umut verici denilebilir.

Ayrıca T.H.K tarafından da yarışmaya hakem ve gözlemci olarak model uçak öğretmenlerinin gönderilmesi ileriye dönük daha ciddi organizasyonlara bir ışık sayılır.

Yarışma için hazırladığım model iyi bir uçuş performansı göstermese de çok iyi uçan modelleri görmek bile bana yeterli geldi. Köpük pervaneli,zar kanatlı çubuk gövdeli modellerin uçuşları hala gözümün önünde. Model uçurmak pahalı diyen veya aklına hemen radyo kumandalı uçaklar gelenlere bir paket sigara maliyetine yapılmış uçakların nasıl uçtuğunu göstermek çok eğlenceli olurdu.

Yarışmaya katılan modelcilerin tek bir dileği var : Bu tür yarışmaların daha sık yapılabilmesi. Salon bulduğumuz sürece neden olmasın...

Florya'nın ilk uçuşu... Kronometreler hazır... Pek uçucu değil ama yerde çok iyi gidiyor ... :)

"Model Delisi" Caner Aksu... Bu yarışmanın mimarlarından...

Peanut kategorisi için motor ısıtan (!) Pietenpoll modeli.

Modelci engel tanımaz ! Zafer Çömlekçi'yi takdir ediyorum. Darısı sağlam olup gelmeyenlere...

Caner Hava Kuvvetleri...

Damardan modelcilik... Asistanım Gökhan Türker,  Luton Minor'a lastik bağlamama yardım ediyor.

Uçuş hattındaki ufak tefek kaza-kırımlara anında müdahale edilir...

Kıra kıra öğrenecek... :)

,

Yorumsuz...

Ahmet Kaya'nın fıstıklarından birisi...

Özkan Türker © 2004

 
Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.