MAKALELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa      Makaleler anamenü

Tezgahım
Özkan Türker

Ev halkının yaşama bölgesi içinde model yapmak bir çok risk taşıdığından eşimin de anlayışı ile evin tek küçük balkonunu kapatarak bana model yapma mekanı hale getirdik.  Gördüğünüz minik tezgah fazla dağılmamak kaydı ile bana yeterli oluyor. İş planlaması yaparak çalışırsam tozlu tesviye işleri ve boyama birbirine karıştırmadan barış içinde yapılabiliyor.

Tezgah olarak Mdf-Lam olarak adlandırılan malzemeden kestirdiğim levha oldukça kullanışlı tinerle bile temizlenebiliyor ama genelde geniş bir cam üzerinde çalışmayı tercih ediyorum. Özellikle boya işlerinde temizleme kolaylığı oldukça iyi oluyor. Kesme işlerini ise başka bir tahta zemin üzerinde yapıyorum. Sol tarafta özellikle hava kararınca kullandığım bir masa lambam var. Tavandaki floresan ile genel aydınlatmaya yarıyor. Sağ taraf tamamen pencere olduğundan gündüz aydınlatma sorunu yok . Masanın önüne ucuz yonga-lam denilen malzemeden yaptığım panoya günlük kullandığım malzemeleri asıyorum. Ayrıca masa üzerinde gördüğünüz kapaklı mavi kutu içinde de birçok malzeme bulunuyor.

Tezgahın üzerinde bulunan eski mutfak aspiratörü boya dumanını hızlı şekilde dışarıya atmaya yarıyor. Çok yoğun boya yaptığım zamanda bile ev içine boya kokusu geçmiyor. Ayrıca çalışırken camı açık tutmayı da ihmal etmiyorum .

 

Arkadaki panoda bulunan mıknatıslı askı pek çok metal malzeme ve aleti (bazen boya kutusunu bile) pratik olarak ortadan kaldırıyor. Büyük hırdavat marketlerde bulunuyor (ben Tekzen'den almıştım) .Askının altında pek çok işe yarayan ,olmazsa olmazlardan metal ve plastik şablonlar var.

Tezgahımın sol tarafında alkol,tiner v.s dolu şişeler ,yapıştırıcılar, metal ve plastik çubuk,tel v.s gibi malzemeleri koyduğum karton borular var. Şarjlı tornavida ise gerçek amacı haricinde ucundaki minyatür mandren  ile  delik delme işlerinde kullanıyorum. Hızı düşük olduğundan plastiği eritmeden delebiliyorum .

Tezgahın sağ tarafındaki plastik çekmecelerde ise çıkartma,metal ve resin aksesuarlar stoklanmış durumda. Ayrıca ortalıkta durup tozlanmasını istemediğim bant , gözlük , maske gibi malzemeler de bu çekmecelerde duruyor.

Bunların haricinde mutfakta açığa çıkan her tür kutu ben görmeden  çöpe atılmıyor çünkü bu kutular düzenli çalışmanın ve parça kaybetmemenin en büyük garantisi.

Çocuklara alınan yumurta çikolataların içinden çıkan plastik kutular da tek seferlik fırça temizleme ve boya karıştırma işleri için birebir.

Daha büyük malzeme ve boyaları ise bu plastik çekmecelerin jumbo boy olanlarında saklıyorum.

 

Boya işlerinin vazgeçilmez ikilisi : Boya tabancası ve kompresör . Uzun yıllardır pek çok marka boya tabancası kullanmama rağmen en pratik ve verimli çalışmayı Badger 100LG ile yapıyorum . Bu yüzden her an kullanıma hazır vaziyette masanın sol tarafında bekliyor (aslında sağ tarafta durması lazım ama neyse...) Kompresör olarak ise buzdolabı motoru taktığım piyasa malı 25 litre hacimli otomatik basınç şalterli , filitreli bir model kullanıyorum. Bu hava kaynağı olarak bir modelcinin ulaşabileceği en ideal sistem . Masanın altında beni hiç rahatsız etmeden kuzu kuzu görevini yapıyor.

Geçenlerde Tekzen yapı-marketin ıvır-zıvır reyonunda eşelenirken yukarıda gördüğünüz plastikten mamul alet tutucusunu buldum. Bir kutu model boyası fiyatına (belki daha ucuz) olan bu yararlı aparat sayesinde özellikle her zaman el altında bulunması gereken ama çocukların ele geçirmesini istemediğim model bıçaklarını (maket bıçağı da denir) ortadan kaldırmış oldum. Tavsiye ederim .

(Not : Firmadan herhangi bir komisyon yada reklam ücreti alınmamıştır. Maksat insanlar boşuna bütün yapı-marketleri dolanmasın...)

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.