MAKALELER

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa      Makaleler anamenü

Uçaklar İçin Zemin Yapımı
Özkan Türker

Modelinizi yaptınız,bitirdiniz. Peki iyi sergileyebiliyormusunuz? Sergi ve yarışmalarda masa örtüsü üzerinde tek başına duran bir modelin gerçekliği herzaman biraz eksik kalacaktır. Çözüm nedir? Yaptığınız modele uygun bir zemin ile sunuş yapmak. Kızakta veya su üstünde bir gemi,arazide bir tank veya pist başında bir uçak her zaman daha çok ilgi çekecektir.

Elime fırsat geçtikçe bu konuda neler yapılabilir kısa kısa anlatmaya çalışacağım. Bu bölümün konusu basit olarak uçak modelleri için zemin hazırlanması. Kullanacağımız malzemeleri kısaca görelim :

Zemin için düzgün ve simetrik kesilmiş bir tahta. Malzemenizin kenarları birbirine eşit veya paralel değilse görünümü iyi olmaz.  Zemin için ince olmayan bir malzeme seçmelisiniz ki zaman içinde bu malzeme esneyip şekli bozulmasın. Özellikle büyük çalışmalar için 15-20 mm kalınlığında Mdf veya sunta malzeme bu iş için uygundur. Kenarlarına mutlak surette uygun renkte masif çerçeve yaptırın.

Zeminin pütürlü beton veya asfalt yüzeyini temsil edebilecek fon kartonu veya ince su zımparası (burada kullanılan 400 numaradır). Fon kartonu kullanacaksanız renk konusunda çok seçeneğiniz olur hatta ana rengi atmanıza bile gerek kalmayacak renklerde bulabilirsiniz.

Zemin üzerindeki tonlamaları yapmak için beyaz,siyah ve sarı renkli boyalar.

Yüzey eskitmesi için toz pastel boyalar

Yüzey kaplamasını düzgün yapıştırabileceğiniz kuvvetli bir yapıştırıcı (beyaz tutkal,kağıt yapıştıcısı veya  Bally,Derby türevi bir yapıştıcı) veya ince çift taraflı bant .

Çelik cetvel,model bıçağı

Birinci  aşamada  yüzey malzemesini düzgün ve sağlam bir şekilde yapıştırıyoruz. Kullandığımız yapıştırıcıyı tüm yüzeye hiç boşluk bırakmamak üzere ince bir film tabakası halinde yayalım. Çift taraflı bant kullanırsanız böyle bir işleme gerek kalmıyor. Her iki yöntemde de zaman içinde yüzeyin kabarmasına sebep olabilecek kör noktalar kalmamasına özen gösterin.

Yüzeyi oluşturacak zımpara plakalarını kenarlarla paralel olmayacak şekilde zemine yapıştırıyoruz. Yüzey çizgileri ile zemin paralel olursa alan genişliğini kaybeder ve monoton bir görüntü oluşturur. Estetik görünüm için bu eşitlik ve tekdüze görünümü bozmalısınız. Zımpara parçalarını yüzeye tamamen yapıştığına emin olun,gerekiyorsa zemin üzerine tahta veya cam gibi düz bir ağırlık koyarak düzgün kurumasını sağlayın. Plakalar kuruduktan sonra model bıçağı ile fazlalıklarını kesip kenarları düzeltin.

Yapmayı planladığınız zemin beton veya asfalt bloklar halinde yapılmış olabilir. Bunun için kaynak resimleri inceleyebilirsiniz. Bu blokları tasvir etmek için tamamen kurumuş yüzey üzerine çelik cetvel ve maket bıçağı ile blok çizgilerini çizin. Kenarlara paralel olmamasına dikkat edin.

Kesim ve çizim işlemleri biten zeminimiz boyama aşamasına geldi demektir.

Kullanacağımız renkler içinde sarı bulunduran  gri tonlarıdır. Beton rengini elde etmek için değişik oranlar kullanılabilir. Panelleri farklı oranlardaki boya karışımları ile boyarsanız daha etkili bir görüntü elde edersiniz. Yüzeye boyayı tabanca ile attım. Fırçadan ziyade tabanca veya sprey olarak boyanın atılması daha iyi sonuç veriyor.

Zemini genel boyasını tamamladıktan sonra blokların arasına daha koyu bir gri ile konturlarını atıyorum. Bu çizgiler çok kalın olursa da endişelenmeyin. Geçişleri yumuşatmak için üzerine daha birçok kat boya atabilirsiniz.

Beton zeminimiz boyası bittikten sonra sıra yüzey üzerindeki eskitmelere geldi. Burada birçok uygulama sizi bekliyor. Zemin üzerindeki yağ ve yakıt lekelerini kirli tiner damlaları ile verebilirsiniz. Ama çok aşırıya kaçmayın, birkaç küçük damla yeterlidir. Lastik sürtünmesi ile oluşan siyah izler de yapılabilecek ayrı bir detay . İki blok arasından fışkırmış birkaç minik ot veya kenarı kırılmış blok da güzel etkiler verir. Burada ayrıca toz pastel kullanarak  zemin üzerinde değişik renklerde kirlenme ve tonlamalar yaptım. Bu uygulamaları tabanca ile de yapmak mümkün.

Uyguladığım toz pastel boyayı artan zımpara parçalarını kullanarak yüzeye iyice yedirdim. Renkler birbirine iyice karışarak daha doğal bir görünüm oluşturdu. Renklerle istediğiniz sonucu alıncaya kadar karışımlar ve geçişler yapabilirsiniz. Bu karıştırmayı yaparken arada bir geniş bir boya fırçası ile yüzeyi süpürün.

Yüzey kullanıma hazır hale geldi. Daha neler ilave edilebilir? Bulabildiğiniz pist veya apron fotograflarını incelediğinizde zemindeki şerit, yazı veya rakamları da yüzeye uygulamak mümkün. Ayrıca bu zeminde kullanacağınız uçağın kullanım özelliklerine göre zeminin monotonluğunu bozacak  küçük bir alana ufak bir korkuluk veya çimenlik alan ilave edebilirsiniz. Ama bunu yaparken uçağın "park" halinde olduğunu düşünelim. Pist başında kalkış için bekleyen bir uçağın hemen yanında korkuluk veya aydınlatma direği (!) hiç mantıklı olmaz...

Artık zeminimiz kullanıma hazır hale geldi.Üzerine koyacağınız modelin pozisyonuna dikkat edin. Paralelliği bozma kuralı burada da geçerli. Alanı geniş göstermek amacıyla uçağınızı ne yerdeki çizgilere ne de zemin kenarlarına tam paralel konumda yerleştirin. Bütün çizgilere farklı açılarda yerleşmiş model ideali yakalamış olacaktır. Son bir ilave olarak zeminin bir kenarına üzerindeki model ile ilgili bilgi verecek (adı,kullanıldığı yer,tarih  veya hikayesi v.s. gibi) küçük bir bilgi plaketi tamamlayıcı olabilir.

Bu tarz uygulamalarla ister kendi göz zevkiniz için isterse diğer aktivitelerde ziyaretçilerin begenisini kazanmak için masa örtüsü üzerinde duran bir modelden çok daha fazlasına sahip oluyorsunuz. Ayrıca modelinizi taşıma veya koruma açısından da  faydasını göreceksiniz. Eğer titiz bir camcı tanıdığınız   varsa bu zemin üzerine birde cam muhafaza yaptırabilirsiniz...

 

İyi modeller

Özkan Türker © 2005

 
Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.