NOSTALJİ

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa    Nostalji anamenü

Muzaffer Gündoğan ve Denizaltısı

Aşağıdaki yazı ve fotograflar Deniz Mecmuası'nın 1 Mayıs 1943 tarihli sayısından (Sayı:368)  alınmıştır  ve bugünkü Türkçe'ye sadeleştirilmiştir. Tarihe ve yapılan modelin özelliklerine dikkatinizi çekerim. Aradan geçen 72 yıla rağmen halen imkansızlıklardan yakınıp üretmemekte ısrar eden Türk modelciliğine ithaf olunur...

Özkan Türker


Muzaffer Gündoğan, Deniz Fabrikalarında öğrenim görürken tasarımı ve yapımı tamamen kendisine ait olan bir denizaltı modeli yaparak yüzdürmüştür. Bu başarısı Genelkurmay Başkanlığı'nca verilen para ödülü ile onurlandırılmıştır.

Denizaltı  uzaktan kumanda ile yönetilecek şekilde bir model olarak tasarlanmıştır. Modelin boyu 160cm eni 25cm olup hacmi 15000 cm³ tür. Denizaltının toplam ağırlığı 17.000 gramdır. Tekne içerisindeki iki adet 1/15 beygir gücünde elektrik motoru ile hareket etmektedir.

Yapılan denemelerde, motorlar çalıştırılıp kapaklar kapandıktan sonra denizaltı 15 metre su üstünde seyir ettikten sonra dalmaya başlamış ve dokuz dakika kırk saniyede ortalama üç metre derinlikte 342 metre yol alarak yüzeye çıkmıştır.

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.