REFERANSLAR

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Referanslar Menü

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi

Modelci tatile gider de rahat durur mu? Durmaz elbet. Yolumun üzerinde bulunan bir müzeyi trenleri sevenler ve tren modelcileri için gezdim. Selçuk'u (İzmir) yaklaşık 10km kadar çıktıktan sonra yolunuz Çamlık Köyü'nden geçer. Köye girdikten sonra hafif rampa aşağı giden yolun sağ tarafında TCDD 'nin emektar buharlı lokomotiflerinin bir araya toplandığı Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi'nin tabelasını görebilirsiniz.

İlk bakışta belli olmayan ve dışarıdan da içerisi pek görünmeyen müzenin kapısı ana yol üzerinde değil yan sokakta. Tahminimin aksine oldukça bakımlı ve hoş bir ortam hazırlanmış,her taraf yemyeşil . Müzenin içinde başta emektar buharlı lokomotifler olmak üzere vagonlar,vinçler ve demiryollarında kullanılan çeşitli araç ve aletler sergileniyor. Ayrıca bir de Atatürk ve demiryolu bölümü var. Demir ağlarla öremediğimiz memleketimizin demiryolu macerasını   tarihsel fotograflarla kısaca anlatılıyor.

Müzedeki lokomotifler çok bakımlı olmasalar da en azından korumaya alınıp bir müze bünyesinde toplanması çok güzel. Yolu oradan geçenlere ve meraklılarına tavsiye ederim .

Çamlık Buharlı Lokomotif Müzesi
Çamlık Köyü, Selçuk- İzmir
Tel: 0090 232 8948116
Fax:0090 232 8948021

 

 

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.