REFERANSLAR

www.ozkanturker.com


 

Anasayfa  Referanslar Menü

RLM Renkleri ve Model Boya Karşılıkları
Özkan Türker
 

İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman Hava Kuvvetleri'nin (Luftwaffe) kullandığı uçaklar standart renk ve şemalara göre boyanmıştır. Bu standartlar Alman Hava Bakanlığı (Reichs Luftfahrt Ministerium - RLM) tarafından nerede ve hangi dönemlerde kullanılacağı kesin olarak belirtilmiştir. Savaş şartları nedeniyle birçok istisnası olsa da bu standartlara mümkün olduğunca uyulduğu görülmektedir.

Aşağıda size vereceğimiz bilgiler,renk kodları ve boya karşılıkları internette ve elimizde mevcut  çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. Luftwaffe hava araçlarını yaparken sıkça karşılaşıp içine düştüğümüz derin renk/boya çukurundan kurtulmanıza yardımcı  olmasını umuyoruz.Vermiş olduğumuz renk kodları ve karşılıkları kesin değerler olmayıp eğer çok daha doğru ve kesin bilgiler elde etme merakınız olursa sonsuz bir tartışma ve döküman denizi sizleri beklemektedir. Verdiğimiz renk tonları ekran renk ayarlarınıza göre farklı tonlarda görülebilir . Doğru sonuçlara ulaşmak için diğer kaynaklarla karşılaştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

 
RLM Renklerinin Kullanımı

 

 
RLM02 Grau    
Prototip uçaklarda, deniz uçaklarında,1942-43 öncesi kokpitlerde,jant ve tekerlek yuvalarında ayrıca  astar ve kamuflaj boyamada (benek ) olarak kullanılmıştır
 

 

 

  

RLM61 Dunkelbraun RLM62 Grün  RLM63 Licht Grau
Erken dönem Luftwaffe kamuflajı... Bu renkler 1938 sonuna kadar kullanılmıştır.
 

  
RLM65 Hellblau RLM70 Schwarzgrün RLM71 Dunkelgrün
Deniz uçakları hariç bütün uçaklarda 1939 sonuna kadar kullanılan " Splinter " kamuflaj renkleri. Daha sonraları  özellikle bombardıman ve nakliye uçaklarında kullanılmıştır. Zaman içinde RLM65'in farklı bir tonu da kullanılmıştır.
 

 

 

 
RLM02 Grau RLM65 Hellblau RLM71 Dunkelgrün
 
Britanya Savaşı (Battle of Britain) ve Fransa 'da kullanılan avcı uçaklarının kullandığı kamuflaj renkleri. RLM02 ve RLM71 aynı zamanda benek olarak da kullanılmıştır.
 

 

 

     
RLM78 Hellblau (Himmelblau) RLM79 Sandgelb RLM80 Olivgrün

Çöl kamuflaj renkleri. Birçok kaynakta iki farklı RLM79 kullanıldığını gösteriyor. Bazı kaynaklara göre RLM79.v1 olarak kullanılan ton İtalyan boyası ve bu stok tükenince Almanlar kendi renklerini yapmışlar.

 

 

 

 
RLM76 Lichtblau RLM75 Grauviolett  
Gece avcıları kamuflajı
 

 

 

 
RLM74 Dunkelgrau RLM75 Grauviolett RLM76 Lichtblau
 
1941-44 arası dönemde avcı uçaklarına uygulanan  kamuflaj renkleri
 

 

 

 
RLM76 Lichtblau RLM81 Braunviolet RLM82 Dunkelgrün RLM84 Graublau

1944-45 avcı uçakları kamuflaj renkleri. 

 

 

Savaş sonu dönemde boya üretiminde görülen sıkıntılar yüzünden boya fabrikaları bulabildiği hammadde ile boya üretimine devam edebilmiş bu nedenle de üretilen boyalarda hem kalite hem de renk tonu olarak standartlardan sapmalar  başlamıştır. Ayrıca hava şartları da dikkate alındığında standart kamuflaj şablonlar kullanılmasına rağmen çok farklı boyama şemaları ortaya çıkmıştır. Bu nedenle yaptığınız modellerde yukarıda vermiş olduğumuz renklere yakın değerler yakaladığınızda gerçek renklere yaklaşmış olacaksınız. Model yaparken yararlanacağınız her türlü materyal (bu sayfadaki renkler dahil) size kesin renk tonunu veremez, basılı veya görsel malzeme üzerindeki renk oynamaları sizi çok kolay yanıltabilir. Bazı boya üreticileri orjinal boya parçacıklarını analiz ederek gerçeğine yakın model boyaları imal edebilmektedir.

Modelleri boyama aşamasında hatırlamamız gereken bir başka nokta ise renk tonlarındaki ölçekle orantılı  renk açılmasıdır. Daha net bir anlatımla ölçek küçüldükçe renk tonlarında açılma olması gerekir. Bu açılmayı ölçeğe orantılı olarak boyanın içine karıştıracağınız beyaz ile sağlarsınız. Ölçeğe göre beyaz oranı şu şekilde verilmiştir (*)

1/32 model için %7

1/48 model için  %10

1/72 model için %15

1/144 model için %23

(*) Ian Huntley - Scale Aircraft Modelling Vol. 5 / # 10

 

 Buna rağmen yaptığınız Luftwaffe uçağının rengi için yanlış olduğu söylenirse sadece gülümsemenizi öneririz.

 

Yukarıda verdiğimiz renk örneklerine uygun model boya tablosunu görmek için tıklayınız.

 

Derleme ve grafikler : Özkan Türker

 

Bu sayfadaki yazı ve fotografların tüm hakları  www.ozkanturker.com sitesine ve yazarına aittir. İzinsiz kullanılamaz.